Z aparatem po Amsterdamie

Amsterdam Westerkerk

Ostatnia aktualizacja 07/02/2021

Każdy ma jakiegoś bzika. Ja mam całą kolekcję, ponieważ jestem w tym dobra. Jedno z istotnych wariactw związane jest z aparatem. W zasadzie nie wiem czy robię zdjęcia bo jestem w pięknym miejscu czy odwiedzam piękne miejsca ponieważ fotografuję. Czas przyznać się do tego, że swoje wyjazdy układam wg ciekawych fotopunktów. Ale spokojnie, do typu podróżnika-dokumentalisty mi daleko.

Dziś pokażę Ci kilka fajnych miejsc w Amsterdamie, które – moim skromnym zdaniem – warto uwiecznić na fotografiach. Kolejność na liście jest przypadkowa, a sama lista subiektywna. Na każdej z map zaznaczyłam miejsce, z którego (prawdopodobnie) wykonane było zdjęcie. Nie zapisuję takich rzeczy więc wybacz mi jeśli gdzieś się kopsłam.

1 . Panorama Amsterdamu z A’DAM Lookout


Przyznam, że po wizycie na A’DAM byłam bardo zawiedziona. Wyjechałam kosmiczną windą na taras widokowy z aparatem i statywem. Na miejscu okazało się, że nawet po rozłożeniu dziada na podeście dla fotografów, w obiektywie widzę jedynie siatkę ochronną. Z kolei okienka znajdujące się w siatce wycięto na wysokości przeciętnego Holendra. Ja z moimi 160 cm wzrostu musiałam wdrapywać się na ogrodzenie, aby sięgnąć tego cudownego lufcika. No ale, ale…. jednak warto było wydać te 12 euro. Bo widok jest obłędny.

Amsterdam - panorama
Amsterdam - panorama
tlo

PS. Poza zapierającymi dech w piersiach widokami A’DAM poszczycić się może czadową windą:

i boską huśtawką:

2. Niuewemarkt i De Waag


Na Niuewemarkt trafiłam zimowym wieczorem. Chłód czerwienił me lica, a wonny zapach Panny Marianny świdrował w nosie. To tu poznałam  dwóch złośliwych chłopaków z Alkmaar. Namówili mnie do poprawnego wypowiedzenia Herengracht (coś jak Herenhraht z charczącym h). W odwecie kazałam im powiedzieć: W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie. Było wesoło 😉


 Nieuwmarkt, De Waag
De Waag

tlo

3. Restauracja Sea Palace


To pierwsza tak duża restauracja na wodzie, która powstała w Europie. Patrząc na nią człowiek nie wie czy nadal jest w Amsterdamie czy może jakimś tunelem czasoprzestrzennym przeniosło go prosto do Chin.

Amsterdam, Sea Palace

tlo

4. Widok na Koepelkerk


Koepelkerk wzniesiony został w 17 wieku. Obecnie mieści się w nim…  hotel. Co ciekawe jest to miejsce, które znalazło się pośród 3 najlepszych miejsc na zamążpójście (i zażonpójście) w Holandii.

Amsterdam, Jordaan, Singel [zdjęcia]

tlo

5. Widok na Wester Kerk


Najwyższy z kościołów w Amsterdamie i moim zdaniem najpiękniejszy. Popatrz sam.

Amsterdam Westerkerk
tlo

6. Magere Brug


Znany tu i ówdzie pod pseudonimem Skinny Bridge. Ponoć zbudowany został na życzenie dwóch, dobrze sytuowanych sióstr, które mieszkały po przeciwnych stronach rzeki Amstel.

Magere Brug = Skinny bridge
tlo

7. Begijnhof


Jedno z najpiękniejszych podwórek ukrytych między amsterdamskimi kamienicami. Ostrzegam, że słowo ukryty jest fortelem. Myślałam, że jak coś jest ukryte to nie zastanę tam dwóch wycieczek młodzieży po 30 osób każda. Myliłam się 😉

Begijnhof

tlo

8. Żółta łódź podwodna


Żółta łodź podwodna. Znalazłam ją przekopując odmęty flickr.com i postanowiłam odszukać ją w tym prawdziwym świecie. Udało się! O tej enklawie ekscentryków opowiem w osobnym wpisie 🙂

Żółta łódź podwodna

tlo

10. Basiliek van de Nicolaas


Bazylika pod wezwaniem św. Mikołaja mieści się tuż przy stacji Amsterdam Centraal. To piękny i ogromny gmach więc nie będzie zdziwienia, gdy napiszę, że to kościołem rzymsko-katolickim 😉

Basiliek van de Nicolaas
tlo

11. Kamienice przy Damraku


Kamieniczki, które znajdują się na przeciw przystani łodzi wycieczkowych są jednymi z piękniejszych w Amsterdamie. W zgiełku turystów, którzy każdego dnia zadeptują tą część kanału Damrak, bardzo łatwo je przeoczyć.

Amsterdam, Damrak
tlo

12. Vondelpark


Jeden z najpiękniejszych parków Amsterdamu i całej Holandii. Po więcej zdjęć zapraszam tutaj.

VONDELPARK, AMSTERDAM
tlo

13. Rijksmuseum


Z Rijks mam pecha. Zimą o nim zapomniałam, a tym razem w idealnym punkcie ustawiła się grupa niemieckich dzieciaków z aparatem wielkoformatowym (zarąbista sprawa! pozwolili mi pomacać). Niestety przez to inni fotoamatorzy nie mieli szans na zrobienie zdjęcia z dobrym kadrem i perspektywą. Trochę obraziłam się też za pustą sadzawkę 😛

PS. Mapka dla 13 i 14 jest wspólna.

Rijksmuseum nocą

14. Słynny napis iamsterdam


Każdego dnia znak iamsterdam obsiada ludzka stonka. Pykają selfiaczki. Robią grupowe zdjęcia na literkach, w literkach, koło literek. Jak człowiek podróżuje w pojedynkę i nie ma mu kto pomóc unieść pośladków w czasie wdrapywania to wpada na alternatywny sposób uwiecznienia iasmterdamowego szaleństwa.

Edit: Niestety w grudniu 2018 roku napis iamsterdam został usunięty z Museumplein. W dniu dzisiejszym fotkę na / pod / w literkach można pstryknąć sobie na lotnisku Schiphol i nad jeziorem Sloterplas w dzielnicy West.

iamsterdam sign, letters
iamsterdam sign, letters
iamsterdam sign, letters

tlo

Wszystko co się dzieje w moim świecie dzieje się zazwyczaj w moim własnym środku. Tam przeżywam zachwyt, radość i smutek. Od dziecka zwijam wszystkie myśli i słowa w kulki, a potem upycham wewnątrz. To daleko posunięty introwertyzm wg fachowców od ludzkiej duszy. Ja zazwyczaj mówię krótko, że jestem popie… tzn. chciałam rzec, iż stworzyciel spaprał lekko robotę tworząc Magdalenę. Z tego spaprania wziął się pomysł na blog podróżniczy. Wszak po cóż kisić w sobie te wszystkie słowa jeśli można podzielić się wewnętrznym słowotokiem z bezpiecznych, domowych pieleszy?

Loading comments...