Volendam. Tajemnica zaginionych śledzi

Volendam i Marken

Ostatnia aktualizacja 21/02/2021

Rzecz będzie o dwóch wioskach rybackich: Volendam i Marken położonych nieopodal wód dawnej zatoki Morza Północnego. Nakreślę Ci historię wielkich projektów i ludzi, którym przyszło zmagać się z ich konsekwencjami. Opowiem też o śledziach, które wypłynęły na szerokie wody zimnego morza, aby nigdy już nie wrócić do domu.


→ Pod zaborem morza

Nie od dziś wiadomo, że morze bywa kapryśne. W jednej chwili jest spokojne i lekko kołysze w ramionach rybaków. W innej zaś wkurza się nie wiadomo o co. Piętrzy kilkunastometrowe fale, a palcami kręci młynki tworząc pełne niebezpieczeństw wiry. Z ust toczy pianę. Kruszy w garści zarówno stare, zmurszałe łodzie jak i dumne okręty. Jest w nim coś z dziecka, które siedząc w wannie toczy morskie bitwy wydając z siebie serie paszczodźwięków: bum, pszzzzz, SZZZZ, bum, bum!

 W XIII wieku Morze Północne wpadło w totalny szał. Wdarło się gwałtownie w ląd zmywając z powierzchni całe osady i ludzkie istnienia. Kapryśny żywioł odjął od Holandii spory obszar tworząc Zuiderzee. Parafrazując słowa Marka Orzechowskiego: Morze Północne nie pozostawiło ludziom większego wyboru. Musieli pogodzić się w nowym układem sił pomiędzy wodą a lądem i zacząć żyć od nowa.


Marken w Holandii

→ Pomyślne łowy

U brzegu zatoki Zuiderzee uparci Holendrzy wznieśli Volendam. Nieco dalej, na samotnej wyspie, powstała maleńka wioska Marken. Ich mieszkańcy wzięli do rąk dłuta i zaczęli zdobywać kolejne sprawności w szkutnictwie. Wprawne ręce wyplatały sieci, a z mocnego płótna powstawały łopoczące na wietrze żagle.

Przez wieki z portu w Volendam mężczyźni wypływali na szerokie wody Morza Północnego w poszukiwaniu skarbów. Wiatr smagał im policzki, a słona woda cięła dłonie. W morskiej toni nie szukali złota, szmaragdów czy rubinów. Swoją potęgę budowali na połowach śledzi.

Spokojne życie znów przerwała kapryśna natura. Ląd postanowił upomnieć się o swoje włości i zaczął… zamulać. W dosłownym tego słowa znaczeniu. Zuiderzee zaczęło powoli zmieniać się w mieliznę.


Holenderska wioska rybacka w Marken

→ Wielkie projekty

Podczas gdy natura czyniła krecią robotę mądre głowy zaczęły zastanawiać się nad tym jak dać prztyczka w nos zadziornemu morzu. Już w XVII wieku w głowie znanego konstruktora Jana Leeghwatera kiełkowały wielkie plany osuszenia części terenów przykrytych przez płytkie wody Zuiderzee. Choć dysponował on odpowiednimi środkami i wsparciem zabrakło w tamtym czasie rzeczy najważniejszej: możliwości technicznych.

Pomysł przeleżał więc w szufladzie aż do początku XX wieku. Ujrzał światło dzienne za sprawą  ministra transportu i gospodarki wodnej, inżyniera Corneliusa Lely’ego. Ów śmiałek w roku 1916 zainicjował projekt o wielkim rozmachu. Jego początek miała stanowić budowa wielgachnej (ale to wielgachnej!) tamy oddzielającej Morze Północne od Zuiderzee. Jak wyliczył Lely odcięcie zatoki i osuszenie terenu w jej części uposażyło Holandię w ponad 200 tysi hektarów ziem uprawnych. A musisz wiedzieć, że kwestie te były bardzo istotne w czasach, kiedy reszta świata toczyła wojnę.

W 1932 roku budowa Afsluitdijk została ukończona z sukcesem. Powstało nie lada bydlątko – 32 km długości, 90 m szerokości. Projekt kosztował w przeliczeniu na obecną walutę około 800 mln euro (Dżizas!). W części dawnego Zuiderzee powstał nowiutki polder Flevoland, który obecnie zamieszkuje 403.280 osób. Resztę terenów nadal pokrywa woda. Z tym, że nie słona a słodka. Nie wzburzona a cicha i spokojna.


Volendam i Marken w Holandii

→ Zaginione śledzie

Jak wspominałam Ci już w zwiastunie na moim facebooku wielkie projekty niosą za sobą wielkie konsekwencje. Największe ponieśli mieszkańcy portów rybackich takich jak Volendam czy Marken. Mimo, że w trakcie projektowania zapory pomyślano o rybach tworząc specjalne przepusty coś poszło bardzo nie tak. Jeszcze przez wiele lat całe ławice ryb uderzały o betonowe ściany zapory lecz nigdy już nie wróciły na wody zatoki Zostały po drugiej stronie tamy – tam gdzie woda nadal jest zimna, wzburzona i słona.
Tęsknotę po dawnym życiu, po śledziach, po morskim charakterze obejść rybacy wyrazili opuszczając flagi do połowy masztu. W zasadzie nic więcej nie mogli zrobić. Na ich oczach umierała wioska za wioską, a życie przeniosło się ku nowym morskim osadom. Jednak – ośmielę się stwierdzić – Holender nie byłby Holendrem gdyby pozostawił rzeczy własnemu biegowi. Volednam i Marken podniosły się z kolan otwierając się ku…. turystyce.


Volendam - wioska rybacka i atrakcja turystyczna Holandii

→ Krupówki Północy

Do lat 50 XX w. mieszkańcy wyspy Marken żyli w zasadzie w pełnej izolacji. Do Volendam też nie łatwo było się dostać bowiem od stałego lądu oddzielały je grunty grząskie i podmokłe. Dzięki temu unikalne zwyczaje i stroje mieszkańców zachowały się w zasadzie po dziś dzień w stanie niezmienionym. Lokalna ludność posługuje się swoim własnym dialektem (volendams), który możesz usłyszeć w pokrzykiwaniu czynionym ku uciesze turystycznej gawiedzi. Z tych okolic pochodzi też strój uważany poza granicami Holandii za outfit narodowy.


Tradycyjne stroje ludowe mieszkańców Volendam i Marken w Holandii
Źródło: folkcostume.blogspot.com

Zanim umieścisz Volendam i Marken na swojej bucket list muszę Ci powiedzieć, że to dość popularna atrakcja turystyczna. Takie Krupówki Północy. Pełno tu azjatów z wszechobecnymi błyskami flasha i pełno hindusów ochoczo pstrykających selfie. Ciągle Cię ktoś trąca, a stopy plątają się między straganami z badziewiem. Człowiek czeka tylko na defiladę hipsterów z nartami na ramieniu. Takimi nartami co to stoku nie widziały bo są li tylko elementem stroju paradnego.

Mimo wszystkich problemów wynikających z przedzierania się przez tłum jestem zdania, że warto raz w życiu zahaczyć o okolicę. Przyznam uczciwie, że Volendam nie chwyciło mnie za serce. Natomiast Marken to miejsce czarujące, spokojne i ciche (tzn. stosunkowo ;)).

Jeden z holenderskich bardów śpiewał:

Każdy kto chce zobaczyć piękno Holandii powinien odwiedzić Volendam.

I coś w tym jest. Gdy wspominam tę wyprawę to widzę (i całym sercem czuję) znaną mi samej Holandię. Kraj pełen silnych, miłych acz powściągliwych mieszkańców. Czuję Holandię pełną sprzeczności – szorstką i miękką zarazem.


Przystań w Volendam

→ Volendam i Marken – praktycznie

→ JAK DOJECHAĆ?

Do Volendam i Marken można dojechać z dworca autobusowego Bushalte CS IJzijde znajdującego się nad stacją Amsterdam Centraal. Wystarczy wdrapać się schodami na piętro. W sezonie dowiezie Cię autobus linii EBS. Za 10 euro możesz kupić u przedstawiciela marki tzw. Waterland Dagkaart. Karta uprawnia Cię do dowolnego poruszania się autobusami EBSu w regionie Waterland. Jeśli starczy Ci czasu możesz np. podjechać jeszcze do Broek in Waterland. Mnie się nie udało bo słońce spaliło mnie na raczka i musiałam uciekać do hostelu 🙁

→ JAK DOSTAĆ SIĘ NA MARKEN?

Będąc w Volendam grzechem byłoby nie przepłynięcie na tą maleńką wysepkę. Spokojnie, nie musisz przeprawiać się wpław. Co ok. 45 minut z lądu na wyspę można dostać się stateczkiem wycieczkowym o wdzięcznej nazwie Marken Express. Bilet (tam i z powrotem) dla dorosłego kosztuje niecałe 10 euro, a dla oseska ok. 7 euro.

Jeśli szczęście będzie Ci sprzyjać trafisz na starsze małżeństwo, które zrobi dla Ciebie typowy holenderski deser: poffertjes. To coś pomiędzy niderlandzkimi goframi a racuchami. Niewielkie placuszki podawane są z cukrem pudrem lub bitą śmietaną z owocami.

→ VOLENDAM I MARKEN NA MAPIEStatek wycieczkowy z Volendam do Marken
Tradycyjna wioska rybacka w holenderskim Marken
Wycieczka rowerowa w Volendam
Marken - tradycyjna wioska rybacka
Kanały i hortensje w zabytkowym Marken
Farma w Marken
Codzienne życie w Marken
Farma w Marken
Urocze i klimatyczne Marken
Volendam i Marken czy warto zobaczyć?
Holandia - Volendam, Marken, Edam - tradycyjne wioski rybackie

No to fru na Facebooka!

Będzie mi szalenie miło, jeśli  dołączysz do mojej społeczności na Facebooku.

Wszystko co się dzieje w moim świecie dzieje się zazwyczaj w moim własnym środku. Tam przeżywam zachwyt, radość i smutek. Od dziecka zwijam wszystkie myśli i słowa w kulki, a potem upycham wewnątrz. To daleko posunięty introwertyzm wg fachowców od ludzkiej duszy. Ja zazwyczaj mówię krótko, że jestem popie… tzn. chciałam rzec, iż stworzyciel spaprał lekko robotę tworząc Magdalenę. Z tego spaprania wziął się pomysł na blog podróżniczy. Wszak po cóż kisić w sobie te wszystkie słowa jeśli można podzielić się wewnętrznym słowotokiem z bezpiecznych, domowych pieleszy?

Loading comments...