Uciekłam z Gandawy

Zaczynam po raz szósty. Gandawa – jak przełożyć na słowa targające mną emocje? Oszałamiająca starówka. Przelotna miłość do miasta. Znużenie. Ucieczka niemal bez pożegnania. A to wszystko w jeden dzień.

 

→ Miłość od pierwszego wejrzenia?


Pociąg wtoczył się ociężale na stację Sint-Pieters. Gandawa przywitała mnie dworcem, który lata świetności miał już za sobą. Walizka podskakiwała na popękanych kafelkach, a mój wzrok błądził po zabrudzonych ścianach przejścia podziemnego w poszukiwaniu hieroglifów. Po raz kolejny zaskoczyło mnie to, że na zachodzie wcale nie jest lepiej.

Ciemny tunel zaprowadził mnie wprost na spory plac skąd miały odjeżdżać autobusy i tramwaje. Kluczyłam wśród przystanków próbując znaleźć linię, która dowiezie mnie do hostelu. Brakowało oznakowania wayfindingowego i czułam się zagubiona. Beznadzieję sytuacji pogłębiał fakt, że napotkani ludzie nie mówili po angielsku więc byłam zdana na siebie. W pewnym momencie podszedł do mnie starszy mężczyzna ubrany niczym muzyk z podupadłej nowoorleańskiej kapeli jazzowej. Płynną angielszczyzną zapytał, czy może mi w czymś pomóc. Dusza, która aktualnie siedziała na ramieniu radośnie zeskoczyła i rzuciła się wprost w ramiona swojego wybawcy.

Choć pierwsze spotkanie z Gandawą nie należało do łatwych nie traciłam nadziei. W końcu Gandawa miała mnie oszołomić, rzucić na kolana i wydobyć parę jęków zachwytu.

→ Młodość


W Gandawie znajdziesz wszystko, co wiąże się z funkcją miasta uniwersyteckiego. Młodość wspina się na murki, siedzi po turecku na chodniku, rozkłada koc na trawie i spija piankę z piwa. Śmieje się w głos i śpiewa. Porzuca mule na rzecz tosta z kozim serem i bezglutenowego ciasta marchewkowego. Hipsterlandia w wydaniu mini. Za tą atmosferę bardzo ją lubię.

W przeciwieństwie do statecznej Brugii w Gent znalazłam trochę kurzu normalnego miasta. Takiego, w którym się mieszka i pracuje. Spacerując ulicą miałam okazję pooglądać w naturalnym środowisku lokalnych mieszkańców. Uśmiechnąć się do nich i pozachwycać się tym z jaką łatwością skaczą z francuskiego na niderlandzki. Nawet przez myśl mi przeszło, że tu mogłabym zostać na stałe (gdyby z Holandią nie wypaliło!).

Gandawa blog podróżniczy

→ W sile wieku


W wiekach średnich Gandawa była potęgą. W XIV wieku liczyła sobie 56 000 mieszkańców i podobnie jak Brugia swój rozkwit zawdzięczała przemysłowi tekstylnemu. Tutaj znajdziesz prawdziwą kopalnię wiedzy o historii i architekturze Gandawy. Dziś, o jej dawnej potędze przypomina oszałamiająca starówka. Przemierzając nadbrzeżne pomosty i tarasy nad Leią miałam świadomość, że w końcu otworzy się przede mną widok na najpiękniejszą część starego miasta. Miałam świadomość lecz jak się okazało nie byłam na nią przygotowana. Oryginał wyprzedził wszelkie zdjęcia oglądane w Internecie. Pozbawił tchu. Po prostu stanęłam jak wryta na deskach mostu i patrzyłam. Chłonęłam.

Gandawa blog podróżniczy

Gandawa blog podróżniczy

Gandawa blog podróżniczy

→ Ewakuacja


Zapytasz, jak to się stało, że uciekłam z Gandawy? To była spontaniczna dezercja z miasta, które bardzo polubiłam. W pewnym momencie poczułam, że kręcę się w kółko. Wciąż wracam w te same miejsca, a gdy zboczę z trasy wita mnie szaro-bure miasto.  Starówka w Gandawie jest naprawdę maleńka i ogranicza się do paru przecznic. Parę metrów od zachwycających, średniowiecznych budowli jawi się miasteczko pełne rozkopów oraz bajzlu. Mimo, że lubię kurz i gwar miasta to zaczęłam się w Gandawie najzwyczajniej nudzić.

Owszem, to miasto jest boskie, lecz nie koniecznie idealne, gdy podróżujesz w pojedynkę. Przydałby się kompan, piwo w ręce i hummus wyjadany palcem z miseczki. Aby pozbyć się znudzenia po prostu spakowałam manatki, odpisałam na list od współlokatorki S. , oddałam klucz do pokoju i ruszyłam do Brukseli.

Gandawa blog podróżniczy

Gandawa blog podróżniczy

Gandawa blog podróżniczy

Gandawa blog podróżniczy

Gandawa blog podróżniczy

Gandawa blog podróżniczy

Gandawa blog podróżniczy

Gandawa blog podróżniczy

Gandawa blog podróżniczy

Gandawa blog podróżniczy

O autorce
Fru
Wszystko co się dzieje w moim świecie dzieje się zazwyczaj w moim własnym środku. Tam przeżywam zachwyt, radość i smutek. Od dziecka zwijam wszystkie myśli i słowa w kulki, a potem upycham wewnątrz. To daleko posunięty introwertyzm wg fachowców od ludzkiej duszy. Ja zazwyczaj mówię krótko, że jestem popie… tzn. chciałam rzec, iż stworzyciel spaprał lekko robotę tworząc Magdalenę. Z tego spaprania wziął się pomysł na blog podróżniczy. Wszak po cóż kisić w sobie te wszystkie słowa jeśli można podzielić się wewnętrznym słowotokiem z bezpiecznych, domowych pieleszy?

Komentarze

42 Komentarze
 1. napisała
  Sądecki Włóczykij
  Sie 6, 2017 Reply

  Ej, no! Ładna ta Gandawa 🙂 tak mnie zaciekawiłaś, że na mapie musiałem sobie poszukać gdzie dokładnie to miasto. Belgia wydaje się spoko, jak myślisz? Wart dla turystów kraj? (pomijam Brukselę)

  • napisała
   Magda | frugru.pl
   Sie 8, 2017 Reply

   Belgia jest spoko choć Holandia fajniejsza 😉 Mnie bardzo podobało się we wszystkich trzech miastach, które odwiedziłam: Gandawa, Bruksela i Brugia. Wrócę po więcej Brukseli, chciałabym zobaczyć jeszcze Waterloo, Dunkierkę i przejechać się tramwajem po plaży 😉

  • napisała
   Karolina Kania
   Sie 10, 2017 Reply

   No jasne, że warto odwiedzić Belgię! Byłam, podobnie jak Magda, w Bsl, Gandawie, Brugii i Antwerpii, i wszystkie miasta bardzo mi się podobały. Najbardziej Brugia i Gandawa. Zawsze odwiedzałam Belgię w grudniu, zwiedzałam z paczką znajomych i baaaardzo miło wspominam moje pobyty 🙂 Z Holandii niewiele pamiętam, bo byłam tylko raz w Amsterdamie, 12 lat temu, więc chętnie poznałabym więcej!

 2. napisała
  Marcin Ot
  Sie 7, 2017 Reply

  Piekne zdjecia

  • napisała
   Magda | frugru.pl
   Sie 8, 2017 Reply

   Dziękuję 🙂

 3. napisała
  Malinowa Planeta
  Sie 7, 2017 Reply

  ależ tam pieknie, pewnie bym płakała rzewnymi łzami jakbym tam trafiła rano a wieczorem musiała wracać, bo miałabym poczucie że nic nie zobaczyłam. Ja muszę wyeksplorować okolicę do cna, żeby mieć poczucie dobrze spełnionego obowiązku 🙂

  • napisała
   Magda | frugru.pl
   Sie 8, 2017 Reply

   Dzień by Ci starczył 😉 Serio, serio.

 4. napisała
  Motyw Kobiety
  Sie 7, 2017 Reply

  Ta Gandawa (najpierw musiałam spr.gdzie to jest) robi wrażenie! Architektura podoba mi się szalenie!

  • napisała
   Magda | frugru.pl
   Sie 8, 2017 Reply

   Byłam przekonana, że wszyscy wiedzą, gdzie jest Gandawa!

   • napisała
    Mo Tresvodka
    Sie 9, 2017 Reply

    Ja też nie wiedziałam:) ale Twój wpis nie zachęcił do odwiedzin, więc nic się nie stało haha:) Zzdjęcia, choć ładnem, też nie wabią. Fajnie, że napisałaś szczerze. Czasem miejsca rozczarowują.

   • napisała
    Motyw Kobiety
    Sie 9, 2017 Reply

    Jak się okazało, nie.

 5. napisała
  Podrozniczo.pl
  Sie 8, 2017 Reply

  Przepiękne miasto! Na pewno warto je odwiedzić, bo wygląda uroczo 🙂

  • napisała
   Magda | frugru.pl
   Sie 8, 2017 Reply

   Ano, wygląda 😉

 6. napisała
  Joanna Golińska
  Sie 8, 2017 Reply

  Wszyscy sprawdzają, gdzie to jest i ja nie robię inaczej 😉 Miasto ze zdjęć sprawia wrażenie takiego, w którym rzeczywiście warto się zatrzymać chociaż na chwilę. Z chęcią pospacerowałabym po tych uliczkach starówki, ale też i tych wspomnianych przez Ciebie jako pełnych koszy na śmieci, one też mogą coś w sobie skrywać. Może jednak kiedyś dasz szansę Gandawie i zostaniesz w niej dłużej? 🙂

  • napisała
   Magda | frugru.pl
   Sie 8, 2017 Reply

   Nie dam się skusić. Gandawę warto zobaczyć, ale nie trzeba – moim zdaniem – poświęcać jej więcej niż jeden dzień 🙂

 7. napisała
  Kobietapo30
  Sie 9, 2017 Reply

  Opisujesz miasta tak, jakby byli ludźmi. To niesamowite dla mnie Czytelnika. Pokazywać ich niejednoznaczność i emocje, które nami targają, gdy je odwiedzamy…To właśnie jest najlepsze w podróżowaniu

  • napisała
   Magda | frugru.pl
   Sie 13, 2017 Reply

   Dziękuję za te słowa! 🙂

 8. napisała
  Bookendorfina Izabela Pycio
  Sie 10, 2017 Reply

  Każde miasto ma swój klimat, czasem nie zawsze odkrywa przed nami swoje plusy na pierwszy rzut oka, kiedy indziej wystarczy poznać interesujących mieszkańców, aby nasze zdanie o mieście zmieniło się na lepsze. Za każdym razem wizyta w danym mieście ma nieco inny smak. 🙂
  Bookendorfina

  • napisała
   Bookendorfina Izabela Pycio
   Sie 14, 2017 Reply

   Zdjęcia przekonują mnie do odwiedzin, zgromadzenia własnych wspomnień. 🙂

 9. napisała
  Joanna/places2visit.pl
  Sie 10, 2017 Reply

  Starówka mimo że mała to jednak budowle ma zachwycające 🙂

  • napisała
   Magda | frugru.pl
   Sie 13, 2017 Reply

   To zdecydowanie. Dlatego jestem zdania, że jednodniówka w Gandawie jest super. Dwa dni to już może być za dużo 😛

 10. napisała
  ASIA I Homoturisticus
  Sie 10, 2017 Reply

  Choć w Gandawie nigdy nie byłam, to jednak jestem chyba w stanie wyobrazić sobie to, co czułaś… I choć historia nieco inna, to pamiętam moją fascynację Kazimierzem Dolnym, a kiedy tam już przyjechałam, to byłam zła sama na siebie, że zaplanowałam tam aż tyle czau. Pobyt w „mieście artystów” zakończyłam lekturą „Krajoznawstwa i jego związków z turystyką” na jednej z ławek, bo po kilku godzinach dosłownie nie miałam już co robić. Czasem tak jest, że oczekujemy wiele, a dostajemy tyle co nic, innym razem zaś nie spodziewamy się niczego,a otrzymujemy skraby. I to jest piękne w odkrywaniu świata 😉

  • napisała
   Magda | frugru.pl
   Sie 13, 2017 Reply

   Dokładnie. Dlatego tak jak napisała Julia, ruszam dalej kiedy coś mnie uwiera choć jeśli otoczenie sprzyja i mam ze sobą książkę to lubię też posiedzieć i oddać się lekturze 🙂

 11. napisała
  Natalia
  Sie 10, 2017 Reply

  Urocze miejsce! Ale fakt, w samotności chyba łatwiej odnaleźć się w miejscu, w którym wiele się dzieje 😉

  • napisała
   Magda | frugru.pl
   Sie 13, 2017 Reply

   Ja jestem człowiekiem wielkomiejskim i najlepiej czuję się w metropoliach 😛

 12. napisała
  Julia Raczko
  Sie 11, 2017 Reply

  Po pierwsze – jak tu u Ciebie fajnie! Po drugie – fajnie, że ruszasz, gdy coś uwiera. Czasem brakuje mi tej odwagi.

  • napisała
   Magda | frugru.pl
   Sie 13, 2017 Reply

   O, jak fajnie zobaczyć Cię w moich skromnych progach 🙂 I fakt, gdy mnie coś uwiera lubię ruszać dalej, w inne miejsce, zmieniać plan.

 13. napisała
  Martina, lovelajf.pl
  Sie 11, 2017 Reply

  czyli polecasz wycieczkę do Gandawy, ale tylko na jeden dzień bądź weekend? Dłużej możemy się nudzić, tak?

  • napisała
   Magda | frugru.pl
   Sie 13, 2017 Reply

   Myślę, że jeden dzień będzie w sam raz. Natomiast jeśli wybieracie się większą grupą to myślę, że Gandawa i na weekend będzie dla Was fajna 🙂

 14. napisała
  Magda Zbieraj
  Sie 11, 2017 Reply

  Robisz piękne zdjęcia miasta. Na pierwszy rzut oka nie widzę w mieście nic specjalnego, ale jak spojrzeć głębiej to w tej szarości jest coś!

  • napisała
   Magda | frugru.pl
   Sie 13, 2017 Reply

   Dziękuję 🙂

 15. napisała
  Gadulec
  Sie 12, 2017 Reply

  Dobrze przeczytać o negatywnych stronach tego miasta, bo na razie prawie wszyscy je zachwalali. I w ogóle fajnie czytało mi się ten post. Ten podział i opis bardzo mi się podobał, nie mówiąc o zdjęciach 🙂

  • napisała
   Magda | frugru.pl
   Sie 13, 2017 Reply

   To też nie tak, że Gandawa nie ma nic do zaoferowania 🙂 Taka typowa jednodniówka bez pośpiechu jest fajna.

   • napisała
    Gadulec
    Sie 13, 2017 Reply

    Wiem wiem, tak zrozumiałam, ale to jednak cenna uwaga, że można spokojnie spędzić tu tylko chwilę.

 16. napisała
  Martoszka
  Sie 14, 2017 Reply

  Świetny post, totalnie nakręciłaś mnie na zwiedzanie Gandawy!

 17. napisała
  Kasia
  Wrz 5, 2017 Reply

  Piękne! takie trochę romantic 🙂 Bardzo mi się podoba już po samych zdjęciach i opisie 🙂

 18. napisała
  pizzagirlpatrol.pl
  Wrz 5, 2017 Reply

  Piękne zdjęcia! Masz wyczucie, czujesz ten klimat – to jest to co uwielbiam oglądać na zdjęciach, a dodatkowo świetne opisy – będę Cię czytać dziewczyno. 🙂

  • napisała
   Magda | frugru.pl
   Wrz 12, 2017 Reply

   Bardzo się cieszę, że Ci się podoba 🙂

 19. napisała
  Monika Nowak
  Wrz 5, 2017 Reply

  Zawsze podziwiam ludzi podróżujących w pojedynkę. Ponadto, piękny ten blog, idę się rozejrzeć! 🙂

  • napisała
   Magda | frugru.pl
   Wrz 12, 2017 Reply

   A tu zupełnie nie ma co podziwiać 🙂 Każdy po prostu podróżuje jak lubi.

 20. napisała
  Dorota Czerniakowska
  Paź 31, 2017 Reply

  Dokładnie takie same odczucia miałam po majowej wizycie w Gandawie. Piękna starówka, ale jednak maleńka i czegoś brak.

 21. napisała
  Agnieszka Legat
  Lis 7, 2017 Reply

  Uwielbiam Gandawę 🙂 Spędziłam tam 2 dni i się nie nudziłam, ale byłam ze znajomymi. Zgadzam się z Tobą, że to miasto, które naprawdę żyje, w przeciwieństwie do Brugii, która przypomina mi trochę skansen – choć uroku jej odmówić nie można.
  Pozdrawiam!
  Agnieszka
  http://www.musmozolu.com

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Join to Instagram