Uciekłam z Gandawy

Gandawa blog podróżniczy

Ostatnia aktualizacja 07/02/2021

Zaczynam po raz szósty. Gandawa – jak przełożyć na słowa targające mną emocje? Oszałamiająca starówka. Przelotna miłość do miasta. Znużenie. Ucieczka niemal bez pożegnania. A to wszystko w jeden dzień.

→ Miłość od pierwszego wejrzenia?


Pociąg wtoczył się ociężale na stację Sint-Pieters. Gandawa przywitała mnie dworcem, który lata świetności miał już za sobą. Walizka podskakiwała na popękanych kafelkach, a mój wzrok błądził po zabrudzonych ścianach przejścia podziemnego w poszukiwaniu hieroglifów. Po raz kolejny zaskoczyło mnie to, że na zachodzie wcale nie jest lepiej.

Ciemny tunel zaprowadził mnie wprost na spory plac skąd miały odjeżdżać autobusy i tramwaje. Kluczyłam wśród przystanków próbując znaleźć linię, która dowiezie mnie do hostelu. Brakowało oznakowania wayfindingowego i czułam się zagubiona. Beznadzieję sytuacji pogłębiał fakt, że napotkani ludzie nie mówili po angielsku więc byłam zdana na siebie. W pewnym momencie podszedł do mnie starszy mężczyzna ubrany niczym muzyk z podupadłej nowoorleańskiej kapeli jazzowej. Płynną angielszczyzną zapytał, czy może mi w czymś pomóc. Dusza, która aktualnie siedziała na ramieniu radośnie zeskoczyła i rzuciła się wprost w ramiona swojego wybawcy.

Choć pierwsze spotkanie z Gandawą nie należało do łatwych nie traciłam nadziei. W końcu Gandawa miała mnie oszołomić, rzucić na kolana i wydobyć parę jęków zachwytu.

→ Młodość


W Gandawie znajdziesz wszystko, co wiąże się z funkcją miasta uniwersyteckiego. Młodość wspina się na murki, siedzi po turecku na chodniku, rozkłada koc na trawie i spija piankę z piwa. Śmieje się w głos i śpiewa. Porzuca mule na rzecz tosta z kozim serem i bezglutenowego ciasta marchewkowego. Hipsterlandia w wydaniu mini. Za tą atmosferę bardzo ją lubię.

W przeciwieństwie do statecznej Brugii w Gent znalazłam trochę kurzu normalnego miasta. Takiego, w którym się mieszka i pracuje. Spacerując ulicą miałam okazję pooglądać w naturalnym środowisku lokalnych mieszkańców. Uśmiechnąć się do nich i pozachwycać się tym z jaką łatwością skaczą z francuskiego na niderlandzki. Nawet przez myśl mi przeszło, że tu mogłabym zostać w Belgii na stałe (gdyby z Holandią nie wypaliło!).

Gandawa blog podróżniczy

→ W sile wieku


W wiekach średnich Gandawa była potęgą. W XIV wieku liczyła sobie 56 000 mieszkańców i podobnie jak Brugia swój rozkwit zawdzięczała przemysłowi tekstylnemu. Tutaj znajdziesz prawdziwą kopalnię wiedzy o historii i architekturze Gandawy. Dziś, o jej dawnej potędze przypomina oszałamiająca starówka. Przemierzając nadbrzeżne pomosty i tarasy nad Leią miałam świadomość, że w końcu otworzy się przede mną widok na najpiękniejszą część starego miasta. Miałam świadomość lecz jak się okazało nie byłam na nią przygotowana. Oryginał wyprzedził wszelkie zdjęcia oglądane w Internecie. Pozbawił tchu. Po prostu stanęłam jak wryta na deskach mostu i patrzyłam. Chłonęłam.

Gandawa blog podróżniczy

Gandawa blog podróżniczy

Gandawa blog podróżniczy

→ Ewakuacja


Zapytasz, jak to się stało, że uciekłam z Gandawy? To była spontaniczna dezercja z miasta, które bardzo polubiłam. W pewnym momencie poczułam, że kręcę się w kółko. Wciąż wracam w te same miejsca, a gdy zboczę z trasy wita mnie szaro-bure miasto.  Starówka w Gandawie jest naprawdę maleńka i ogranicza się do paru przecznic. Parę metrów od zachwycających, średniowiecznych budowli jawi się miasteczko pełne rozkopów oraz bajzlu. Mimo, że lubię kurz i gwar miasta to zaczęłam się w Gandawie najzwyczajniej nudzić.

Owszem, to miasto jest boskie, lecz nie koniecznie idealne, gdy podróżujesz w pojedynkę. Przydałby się kompan, piwo w ręce i hummus wyjadany palcem z miseczki. Aby pozbyć się znudzenia po prostu spakowałam manatki, odpisałam na list od współlokatorki S. , oddałam klucz do pokoju i ruszyłam do Brukseli.

Gandawa blog podróżniczy

Gandawa blog podróżniczy

Gandawa blog podróżniczy

Gandawa blog podróżniczy

Gandawa blog podróżniczy

Gandawa blog podróżniczy

Gandawa blog podróżniczy

Gandawa blog podróżniczy

Gandawa blog podróżniczy

Gandawa blog podróżniczy

Wszystko co się dzieje w moim świecie dzieje się zazwyczaj w moim własnym środku. Tam przeżywam zachwyt, radość i smutek. Od dziecka zwijam wszystkie myśli i słowa w kulki, a potem upycham wewnątrz. To daleko posunięty introwertyzm wg fachowców od ludzkiej duszy. Ja zazwyczaj mówię krótko, że jestem popie… tzn. chciałam rzec, iż stworzyciel spaprał lekko robotę tworząc Magdalenę. Z tego spaprania wziął się pomysł na blog podróżniczy. Wszak po cóż kisić w sobie te wszystkie słowa jeśli można podzielić się wewnętrznym słowotokiem z bezpiecznych, domowych pieleszy?

42 Komentarzy

 1. Ej, no! Ładna ta Gandawa 🙂 tak mnie zaciekawiłaś, że na mapie musiałem sobie poszukać gdzie dokładnie to miasto. Belgia wydaje się spoko, jak myślisz? Wart dla turystów kraj? (pomijam Brukselę)

  1. Belgia jest spoko choć Holandia fajniejsza 😉 Mnie bardzo podobało się we wszystkich trzech miastach, które odwiedziłam: Gandawa, Bruksela i Brugia. Wrócę po więcej Brukseli, chciałabym zobaczyć jeszcze Waterloo, Dunkierkę i przejechać się tramwajem po plaży 😉

  2. No jasne, że warto odwiedzić Belgię! Byłam, podobnie jak Magda, w Bsl, Gandawie, Brugii i Antwerpii, i wszystkie miasta bardzo mi się podobały. Najbardziej Brugia i Gandawa. Zawsze odwiedzałam Belgię w grudniu, zwiedzałam z paczką znajomych i baaaardzo miło wspominam moje pobyty 🙂 Z Holandii niewiele pamiętam, bo byłam tylko raz w Amsterdamie, 12 lat temu, więc chętnie poznałabym więcej!

 2. ależ tam pieknie, pewnie bym płakała rzewnymi łzami jakbym tam trafiła rano a wieczorem musiała wracać, bo miałabym poczucie że nic nie zobaczyłam. Ja muszę wyeksplorować okolicę do cna, żeby mieć poczucie dobrze spełnionego obowiązku 🙂

   1. Ja też nie wiedziałam:) ale Twój wpis nie zachęcił do odwiedzin, więc nic się nie stało haha:) Zzdjęcia, choć ładnem, też nie wabią. Fajnie, że napisałaś szczerze. Czasem miejsca rozczarowują.

 3. Wszyscy sprawdzają, gdzie to jest i ja nie robię inaczej 😉 Miasto ze zdjęć sprawia wrażenie takiego, w którym rzeczywiście warto się zatrzymać chociaż na chwilę. Z chęcią pospacerowałabym po tych uliczkach starówki, ale też i tych wspomnianych przez Ciebie jako pełnych koszy na śmieci, one też mogą coś w sobie skrywać. Może jednak kiedyś dasz szansę Gandawie i zostaniesz w niej dłużej? 🙂

 4. Opisujesz miasta tak, jakby byli ludźmi. To niesamowite dla mnie Czytelnika. Pokazywać ich niejednoznaczność i emocje, które nami targają, gdy je odwiedzamy…To właśnie jest najlepsze w podróżowaniu

 5. Każde miasto ma swój klimat, czasem nie zawsze odkrywa przed nami swoje plusy na pierwszy rzut oka, kiedy indziej wystarczy poznać interesujących mieszkańców, aby nasze zdanie o mieście zmieniło się na lepsze. Za każdym razem wizyta w danym mieście ma nieco inny smak. 🙂
  Bookendorfina

 6. Choć w Gandawie nigdy nie byłam, to jednak jestem chyba w stanie wyobrazić sobie to, co czułaś… I choć historia nieco inna, to pamiętam moją fascynację Kazimierzem Dolnym, a kiedy tam już przyjechałam, to byłam zła sama na siebie, że zaplanowałam tam aż tyle czau. Pobyt w “mieście artystów” zakończyłam lekturą “Krajoznawstwa i jego związków z turystyką” na jednej z ławek, bo po kilku godzinach dosłownie nie miałam już co robić. Czasem tak jest, że oczekujemy wiele, a dostajemy tyle co nic, innym razem zaś nie spodziewamy się niczego,a otrzymujemy skraby. I to jest piękne w odkrywaniu świata 😉

  1. Dokładnie. Dlatego tak jak napisała Julia, ruszam dalej kiedy coś mnie uwiera choć jeśli otoczenie sprzyja i mam ze sobą książkę to lubię też posiedzieć i oddać się lekturze 🙂

 7. Robisz piękne zdjęcia miasta. Na pierwszy rzut oka nie widzę w mieście nic specjalnego, ale jak spojrzeć głębiej to w tej szarości jest coś!

 8. Dobrze przeczytać o negatywnych stronach tego miasta, bo na razie prawie wszyscy je zachwalali. I w ogóle fajnie czytało mi się ten post. Ten podział i opis bardzo mi się podobał, nie mówiąc o zdjęciach 🙂

 9. Piękne! takie trochę romantic 🙂 Bardzo mi się podoba już po samych zdjęciach i opisie 🙂

 10. Piękne zdjęcia! Masz wyczucie, czujesz ten klimat – to jest to co uwielbiam oglądać na zdjęciach, a dodatkowo świetne opisy – będę Cię czytać dziewczyno. 🙂

 11. Dokładnie takie same odczucia miałam po majowej wizycie w Gandawie. Piękna starówka, ale jednak maleńka i czegoś brak.

 12. Uwielbiam Gandawę 🙂 Spędziłam tam 2 dni i się nie nudziłam, ale byłam ze znajomymi. Zgadzam się z Tobą, że to miasto, które naprawdę żyje, w przeciwieństwie do Brugii, która przypomina mi trochę skansen – choć uroku jej odmówić nie można.
  Pozdrawiam!
  Agnieszka
  http://www.musmozolu.com

Komentarze są nieaktywne.