W Turku nic nie ma?!

Turku co zobaczyć

Ostatnia aktualizacja 03/03/2021

Przekopałam odmęty Internetu przed wyjazdem do Turku. Co zobaczyć? Gdzie zjeść? Na co zwrócić szczególną uwagę? – tego chciałam się dowiedzieć. Z pobieżnego rozeznania wyszło, że nie ma tam NIC. Czy to prawda?


Co zobaczyć w Turku?

Jest Dolina Muminków

Lubię Muminki. Nie jestem może turbo-fanem, ale wszelkie puszyste i obłe kreatury wzbudzają moją sympatię. Inaczej rzecz ma się gdy mowa o złowrogiej Buce! Już jako dziecko stawiałam ją na piedestale tuż obok Diabła Piszczałki i Małej Mi. Właśnie dlatego, gdy Magda podsunęła pomysł wspólnej podróży do Doliny Muminków, nie wahałam się ani sekundy!

Myślę, że w tamtym czasie owładnęła nami muminkowa gorączka. Magda pląsała z Migotką, rozkręcała słoiki z przetworami Mamy Muminka i łapała motyle z Paszczakiem. Ja wyobrażałam sobie tę wycieczkę deczko inaczej… Było pusto i cicho. Nad zastygłym morzem wiatr ścigał się z płatkami śniegu. Domek Muminka przykryty hałdą białego puchu majaczył na horyzoncie, a ja wespół z Małą Mi żeglowałam na tacy. Buka z powagą mroziła kwiaty i drzewa.

Niestety, zmiany klimatyczne wygrały z fińską Panią Lodu. Zamiast spać do maja Muminki fikały w najlepsze. Włóczykij, w lęku przed koronawirusem, odpuścił podróże do ciepłych krajów. Wdał się za to w gorący romans z Mamą Muminka… Nawet Mała Mi była jakoś niezdrowo uśmiechnięta! A Buka? Buki w ogóle nie było!

Domek Muminków w Turku
Dolina Muminków w Turku
Wnętrze domu muminków w Finlandii
Mała Mi w Dolinie Muminków w Finlandii.

Jak dojechać do Doliny Muminków?

40 minut. Dokładnie tyle zajmie Ci podróż komunikacją publiczną z Turku do Naantali. Na miejsce zawiezie Cię jeden z dwóch autobusów: 6 lub 7. Bilet w jedną stronę kosztuje 3 euro. Drogo jak fiks! Ze swojej strony polecam kartę turystyczną. Trzydniowa kosztowała mnie 14 euro i dzięki niej mogłam spokojnie podróżować po mieście i okolicy. Kartę możesz kupić w Informacji Turystycznej. Pracuje tam przemiła Pani, która do złudzenia przypomina ludzką wersję Too-tiki!

Kiedy odwiedzić Dolinę Muminków?

Dolina Muminków otwarta jest zimą, latem i jesienią. Zanim wybierzesz się do Naantali wejdź na oficjalną stronę MoominWorld i sprawdź dokładne daty! Przez lwią część roku bajkowy świat jest zamknięty dla zwiedzających i nie można wejść ani do Domu Muminka, ani do innych chatynek.

Ile kosztuje wstęp do Doliny Muminków?

W zależności od sezonu ceny są różne. Jednodniowy wstęp dla dorosłego zimą kosztuje 22, a latem 30 euro. Możesz też skorzystać z opcji dla grupy lub pójść na całość i kupić dwudniowy karnet. Bilety dostępne są online i na miejscu.

Dolina Muminków w Finlandii
Turku - Świat Muminków
Wnętrze Domku Muminków w Turku w Finlandii
Tata Muminka w Dolinie Muminków w Finlandii.
Muminek w Dolinie Muminków w Turku
Wnętrze Domu Muminków w Dolinie Muminków, Finlandia

Jest Pomponrahka!

Samolot mocno uderzył o pas. Tylko oszroniona płyta lotniska dzieliła mnie od lasu. Głęboka zieleń przemieszana z bielą działała na mnie jak magnes.

Mahdo, opanuj się! Nie będziesz sama włóczyła się po lesie, bo porwie Cię licho.

Powiedziałam sobie i posłusznie zapakowałam swe jestestwo do autobusu. Nie minęła nawet godzina, a wracałam tą samą trasą…

Bagna Pomponrahki przywitały mnie soczystą zielenią. Promienie słońca podgrzały skraj lasu zmieniając stan skupienia wody. Moc zamknięta w zapachu wciągnęła mnie głębiej. Ostrożnie stawiałam kroki. Próbowałam pogodzić odkładanie na matrycy wspomnień z potrzebą balansowania na deskach miejscami pokrytych lodem.

Las zmieniał się na moich oczach. Z zielonej przecinki płynnie przechodził w butelkową knieję, gdzie runo zakryła biel. Po chwili błękit nieba szturmował przestrzeń nad moją głową uwydatniając ogniste trawy. Cisza wzbierała w okół mnie i tylko lód śpiewał gdzieś pod stopami.

Co zobaczyć w Turku? Pomponharkę!
Turku, Pomponrahka
W Turku warto pospacerować po mokradłach Pomponharki
Co zobaczyć w Turku? Mokradła zwane Pomponharka
Lasy i mokradła w Turku
Turku - Pomponrahka
W Turku warto zobaczyć lasy i mokradła
Lasy w Finlandii

Jak dojechać do Pomponrahki

Nie było łatwo. Choć sama podróż “osiemnastką” przebiegła sprawnie, to znalezienie wejścia na dwukilometrowy szlak okazało się przygodą. Zbłądziłam kierowana aplikacją Googla i tylko dzięki własnej determinacji udało mi się znaleźć wejście do rezerwatu. W mojej wersji mapy zaznaczyłam parking i początek szlaku.

Psst: Pomponrahka znajduje się tuż przy lotnisku.

Czy w Turku są inne ciekawe szlaki?

O jeżu! I to ile! Chciałyśmy dotrzeć do kilku z nich, ale pogoda pokrzyżowała nam plany. Jednym z nich jest fotogeniczny szlak wokół wyspy Ruissalo, gdzie nordyckie lasy poprzetykane są drewnianymi domkami letniskowymi. Innym fajnym szlakiem jest Katariinanlaakso ze swoim rezerwatem ptactwa wodnego. Nie wspomnę nawet o Archipelagu – żeby go zobaczyć na stówkę wrócę w okolice!

W Turku najpiękniejsza jest natura
Mokradła w pobliżu Turku są piękne.
W Turku warto zobaczyć okoliczne lasy.
Zamarznięte mokradła w Turku

Jest biblioteka!

Nie będę kłamać. Do biblioteki trafiłyśmy, bo lało jak z cebra. Przemoknięte do suchej nitki i zmarznięte ukryłyśmy się wśród wyznawców czytania. Magda szybko zniknęła mi z oczu. Popadła dziewczyna w muminkowy amok. U mnie ekscytację wzbudziły nie tylko książki Tove Jansson w oryginale. Zachwyciły mnie WSZYSTKIE książki dla dzieci.

Nie wiem czy wiesz, ale z każdej ze swoich podróży przywożę bajki. Czasem to klasyczne baśnie, czasem proste powiastki, a innym razem opowieści dla nastolatków. Każda z nich powiększa moją kolekcję. Powiem Ci w sekrecie, że te nordyckie przynoszą mi najwięcej radości. Większość z nich opowiada o moich bohaterach z dzieciństwa. Jest Mała Mi, Ronja, Pippi Langstrumpf i wszystkie dzieci z Bullerbyn <3

Turku co zobaczyć? Bibliotekę
Oryginalna książka w bibliotece w Turku
Co można robić w Turku zimą? Oryginalne czasopismo w bibliotece.
Muminki w oryginale
Turku co zobaczyć

Turku co zobaczyć

Jest smaczne jedzenie

Gdzie zjeść w Turku? Nie muszę specjalnie myśleć, by odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Już planując podróż wytypowałam kilka miejsc, które zachwyciły mnie kulinarnie i estetycznie.

Jednym z takich miejsc jest Nordic Pizza Company, która kręci okrągłe cuda inspirowane włoskimi smakami. Nie będę ukrywać, że o stolik jest tam ciężko. Łatwo natomiast o podniesienie poziomu cholesterolu.

https://www.instagram.com/p/B7GCoFtHJ9q/

Kolejne miejsce jest pełne słodyczy. Fontana Cafe wzbogaciła mój poranek o kawę, drożdżówkę i misę rozmaitości.

https://www.instagram.com/p/B8lQiX0HTWa/

Instagramerzy i miłośnicy śniadań z pewnością zatrzymają się przy kolorowych propozycjach powau lub absolutnie kultowym MBakery.

https://www.instagram.com/p/B62orXLHPrU/

https://www.instagram.com/p/B6TORB6Hk0o/

Turku: co zobaczyć? + mapa

To już tradycja. Przygotowując się do podróży buduję mapę z miejsc, które pasują do mojego stylu zwiedzania. Szukam atrakcji, instagramowych photo spotów, miejsc ze smacznym jedzeniem. Po powrocie oddaję moje znaleziska w Twoje ręce:

 • Dolina Muminków
 • klimatyczne mokradła Pomponrahka
 • Katariinanlaakso ze swoim rezerwatem ptactwa wodnego
 • fotogeniczny szlak wokół wyspy Ruissalo
 • i wiele innych!

No to fru na Facebooka!

Będzie mi szalenie miło, jeśli  dołączysz do mojej społeczności na Facebooku.

Wszystko co się dzieje w moim świecie dzieje się zazwyczaj w moim własnym środku. Tam przeżywam zachwyt, radość i smutek. Od dziecka zwijam wszystkie myśli i słowa w kulki, a potem upycham wewnątrz. To daleko posunięty introwertyzm wg fachowców od ludzkiej duszy. Ja zazwyczaj mówię krótko, że jestem popie… tzn. chciałam rzec, iż stworzyciel spaprał lekko robotę tworząc Magdalenę. Z tego spaprania wziął się pomysł na blog podróżniczy. Wszak po cóż kisić w sobie te wszystkie słowa jeśli można podzielić się wewnętrznym słowotokiem z bezpiecznych, domowych pieleszy?

 1. Dolina Muminków super. Ktoś kto lubi tego typu atrakcje, będzie zachwycony.
  Ciekawe szlaki turystyczne, piękne lasy.Nawet bagna mają swój urok.
  No i na koniec biblioteka.Też uwielbiam wracać do bajek z dzieciństwa.
  Fajne miejsca pokazałaś.
  Pozdrawiam!

 2. Chmmm Turku i mnie kojarzyło się jedynie z furtką do Muminków 🙂 Kurcze musze się w końcu tam wybrać 🙂

 3. Dolina Muminków chodzi za mną od dłuższego czasu, powrót do najlepszych lat dzieciństwa nigdy nie był aż tak namacalny jak tam! Fajnie znów poczuć się malutką dziewczynką 🙂

 4. Choć nigdy nie byłam przesadnie wielką fanką Muminków, to jednak ich dolinę chciałabym zobaczyć. Byłby to całkiem uroczy powrót do dzieciństwa. 😉

 5. No oczywiście, że Muminki są fajne i bagna są czadowe, ale JAK TY TO ŚLICZNIE NAPISAŁAŚ! Serio, oddziaływnęłaś mi na wyobraźnię, poczułam nosem żywicę, usłyszałam ten lód i wtuliłam się w fotel z Pippi. Dzięki <3

 6. Oj, dla Doliny Muminków to już bardzo warto! I bilety wcale nie takie drogie! Myślę, że na pewno odwiedzimy to miejsce kiedyś z naszym synkiem. Bagna Pomponrahki i inne szlaki też są czymś, co nas przyciągają. A tak poza tym całkiem ciekawa sprawa z przywożeniem bajek, dosyć oryginalne pamiątki z podróży! Pozdrowienia z Islandii!

Komentarze są nieaktywne.