Moje zaułki Brugii

Uwaga, uwaga. Nadejszła wiekopomna chwila i oto przed Tobą subiektywny przewodnik po Brugii. W rolach głównych Moje Zaułki Brugii, Dzikie Tłumy i Bajkowa Sceneria – czyli wszystko to, na co musisz być przygotowany jadąc do tego belgijskiego miasteczka.

→ Brugia w jeden dzień?


To nie jest dobry pomysł. Ostatnio wspominałam Ci, że Brugia za dnia jest placem boju. Każdy centymetr brukowanych uliczek szczelnie pokryty jest stopami. Wyżej kolano zderza się z kolanem. Łokieć wykonując ruch obrotowy obija się o żebra w czasie, gdy miękki brzuch amortyzuje ciosy. Obcasy od Prady torują drogę do celu. Bujna czupryna próbuje zadusić woja, który przypadkiem otworzył usta w zachwycie.

To też nie tak, że Brugii w ciągu dnia nie da się zwiedzać. Da się, tak jak da się zwiedzać zakopiańskie Krupówki. Bez oczekiwań, idąc z prądem. Sama trafiłam na długi weekend w Belgii więc oprócz zagranicznych turystów na podbój Brugii ruszyli też belgowie. Dało się przeżyć.

Dla spokoju własnego sumienia muszę Cię jednak ostrzec, że Brugia może Cię porządnie zawieść. Jeśli masz mało czasu zaplanuj podróż tak, żeby zahaczyć o wieczór i poranek. Unikniesz tłumów i zszarganych nerwów.

 

→ Zdjęcia kłamią?


Oglądałeś zachwycające zdjęcia Brugii w Internecie? Wąskie kanały, baśniowa sceneria i zapowiedź leniwej wycieczki po pełnym uroku średniowiecznym mieście – właśnie tego oczekujesz? Muszę zaznaczyć, że możesz być zaskoczony. Wynika to z faktu, że Brugia jest naturalnym środowiskiem dla Dzikich Tłumów. Na moich zdjęciach ich nie zobaczysz. Nie dlatego, że z mozołem wycinałam ludzi z kadrów w Photoshopie. Zatrzymałam się w tym mieście na kilka dni, a zdjęcia robiłam o poranku (9:00-11:00) i wieczorem (18:00-22:00). Miałam wystarczająco czasu, by uchwycić najważniejsze kadry.

 

→ Jak dojechać do Brugii


Opcji jest trochę. Na moim szlaku Brugia stała jako pierwsza. Prosto z lotniska Bruksela Charleroi dowiózł mnie do niej autobus sieci Flibco. Bilet kupiłam przez Internet za  € 17 lecz da się go upolować dużo taniej (od € 5). Warunkiem jest zaplanowanie wycieczki odpowiednio wcześnie.  Z kolei z Brukseli możesz dotrzeć pociągiem. Bilet ze stacji Bruxelles-Midi do Brugii i z powrotem dla osoby dorosłej kosztuje nieco ponad € 29.

 

→ Subiektywny przewodnik po Brugii


Przejdźmy do moich ulubionych zaułków w Brugii. Oczywiście będzie to przewodnik po Brugii w skondensowanej formie. Jeśli lubisz dłuższe artykuły, a poznanie historii miejsca, do którego wyruszasz jest dla Ciebie istotne zapraszam do poprzedniego artykułu 🙂 Chyba jest fajny!

Przewodnik ułożony jest wg kolejności zwiedzania, a jako punkt „zero” przyjęłam brugijski dworzec. 

→ Begijnhof (Beguinage)


Jako pierwszy na Twojej trasie pojawi się Beginaż. To pełne ciszy i pyłków topoli miejsce powstało w XIII wieku. Za bielonymi murami spokojne życie wiodły beginki – nie związane ślubami zakonnymi pobożne i cnotliwe kobiety. Będąc w Brugii nie możesz pominąć tego miejsca. Nie tylko dlatego, że jest ono piękne. Przede wszystkim dlatego, że stowarzyszenia beginek i begardów funkcjonowały tylko na terenach Belgii i Holandii. Obecnie w brugijskim beginażu mieszkają siostry zakonne. Towarzyszy im zaledwie kilka świeckich kobiet, które zdecydowały się na spędzenie życia jako beginki.

 • Pamiętaj, że za murami obowiązuje bezwzględna cisza. Uszanuj to, bardzo proszę.

Przewodnik po Brugii - blog podróżniczy

→ Minnewater


Minnewater to set: urokliwy park, zamek i jezioro. Wszystko maciupeńkie. Jezioro miłości – bo tak inaczej nazywane jest to oczko wodne – owiane jest legendą. Wg starych bajań nad jego brzegiem mieszkała piękna dziewczyna. Minna na zabój zakochała się w Strombergu – wojowniku pochodzącym z innego plemienia. Niestety ojczulek nie akceptował adoratora. Zbuntowana dziewczyna, zapakowała sukienki w tobołek i uciekła do lasu. Błądziła biedaczka wśród wysokich drzew zatapiając się coraz mocniej w mrokach puszczy. Tam wyczerpaną znalazł ją zrozpaczony Stromberg. Minna oddała swe ostatnie tchnienie w ramionach ukochanego.

 • Mawia się, że przejście z ukochanym(ną) przez most rozłożony nad Minnewater zapewnia wieczną miłość.

Brugia - blog podróżniczy

→ Sint-Janshospitaal & Park


To tu pielgrzymi, podróżnicy, chorzy i biedni znajdowali schronienie. Początkowo siostry zakonne zajmowały się przede wszystkim leczeniem ich dusz. Najprawdopodobniej były prekursorkami arteterapii bowiem zgromadziły na terenie szpitala pokaźny arsenał dzieł sztuki i kosztowności. Sint-Janshospitaal uważany jest za jeden z najstarszych kompleksów szpitalnych w Europie.

 • Na tyłach kompleksu znajduje się park i restauracja. Moim zdaniem najciekawszym elementem tegoż krajobrazu jest opustoszała kaplica w murach miasta. Pokazuje dobitnie stosunek Belgów do wiary.

Brugia - blog podróżniczy

Brugia - blog podróżniczy

→ Bonifaciusbrug


Bonifacciusbrug jest jednym z najbardziej charakterystycznych (i najmłodszych!) mostów w Brugii. Został postawiony w XX wieku (słownie: dwudziestym wieku). Nie mam go na zdjęciach ponieważ, o każdej porze dnia i nocy siedzi na nim stonka, która układając usta w dzióbek pstryka sobie selfi. Żeby było trudniej raz na minutę pod mostem przepływają łodzie wycieczkowe.

 • W tej okolicy warto zobaczyć budynek Gruuthusemuseum i kościół Onze Lieve Vrouw (nie wiem czemu po niderlandzku kobieta brzmi tak drapieżnie: wrał, WRAŁ 😛 )
 • W pobliżu znajduje się też przystań łodzi wycieczkowych. 30 minutowy rejs kosztuje € 8. To były najgorzej wydane pieniądze ever. Łódka zapieprzała po kanałach jak dziki samochodzik, ludzi upchnięto jak sardynki, nie byłam w stanie nawet lekko się obrócić żeby zrobić zdjęcie. Nie polecam. 

Brugia - blog podróżniczy

→ Rozenhoedkaai


Pytałam Cię wcześniej czy oglądałeś zdjęcia Brugii w Internecie. Jeśli tak, z pewnością znasz ten pocztówkowy widok. Oprócz fotogenicznej urody po drugiej stronie kanału ukryte są tarasy pubów i kawiarni. Warto je odwiedzić przed zmierzchem. Sama wpadłam niestety na głupi pomysł, żeby wpaść na piwo późnym wieczorem i… wszystko było pozamykane!

 • Nieopodal Rozenhoedkaai zlokalizowany jest Grote Markt z wieżą Belfort, na którą można się wdrapać i zrobić oszałamiającą panoramę Brugii. Mnie nie chciało mi się czekać w kolejce.
 • Parę kroków dalej mieści się też Bazylika św. Krwi. Miejsce, którego przegapić nie można. Zdjęć brak z powodu a) stonki, b) z powodu gofrów, które kupowałam nieopodal więc ręce miałam zajęte.

Brugia - blog podróżniczy

→ Groenerei


Z Rozenhoedkaai skieruj się uliczką Braambergstraat ku Vismarkt (Targu rybnego). Na jego końcu zaczyna się moim zdaniem najpiękniejszy kanał Brugii – Groenerei. Nie wiem czemu, ale jego brzegami spaceruje mniej turystów.

Brugia - blog podróżniczy

Brugia - blog podróżniczy

Brugia - blog podróżniczy

Brugia - blog podróżniczy

 

→ Gdzie zjeść?


Mogę Ci powiedzieć jedynie gdzie są najlepsze gofry i frytki. Te pierwsze jadłam w ilościach hurtowych. Do tego stopnia, że wciąż walczę z alergią na truskawki 😉

→ Chez Albert (Breidelstraat 16)


Brugia - blog podróżniczy

→ Frituur ′t Bootje (Langestraat 91)


To nie jest modna frytkarnia, lecz miejsce, gdzie lokalsi kupują garmażerkę. Polecił mi je chłopak z hostelu. To tu zachwyciłam się płynnością rozmowy właściciela z dwoma klientkami. Rozmowa prowadzona była w dwóch językach: francuskim i niderlandzkim naprzemiennie. Mimo różnic cała trójka dogadywała się bez problemu. Tu można też zachwycić ową klientelę mówiąc „dankjewel” w niezłym akcentem 😉

Jedzenie frytek zapakowanych w pergamin? Bezcenne.

 

 

O autorce
Fru
Wszystko co się dzieje w moim świecie dzieje się zazwyczaj w moim własnym środku. Tam przeżywam zachwyt, radość i smutek. Od dziecka zwijam wszystkie myśli i słowa w kulki, a potem upycham wewnątrz. To daleko posunięty introwertyzm wg fachowców od ludzkiej duszy. Ja zazwyczaj mówię krótko, że jestem popie… tzn. chciałam rzec, iż stworzyciel spaprał lekko robotę tworząc Magdalenę. Z tego spaprania wziął się pomysł na blog podróżniczy. Wszak po cóż kisić w sobie te wszystkie słowa jeśli można podzielić się wewnętrznym słowotokiem z bezpiecznych, domowych pieleszy?

Komentarze

28 Komentarze
 1. napisała
  balkanyrudej
  Lip 9, 2017 Reply

  Oj tak, Brugię chciałabym zobaczyć. W szczególności po tym, jak widziałam ją w kilku filmach 🙂

  • napisała
   Magda | frugru.pl
   Lip 10, 2017 Reply

   Mimo tłumów warto 🙂

 2. napisała
  Gadulec
  Lip 10, 2017 Reply

  Byłam w Brugii w sierpniu rok temu, z resztą pisałam o tym na blogu, sporo miejsc, które odwiedziłyśmy się pokrywa (trudno się dziwić, Brugia za wielka nie jest :P). Ja trafiłam na super Hosta (korzystałam z Couchsuringu), więc bardzo mi się podobało, ale faktycznie turystów jest mnóstwo, więc wczesne wstawanie zalecone. Tak czy siak urokliwe miasto, ponoć Genewa jest równie piękna, byłaś tam?

  • napisała
   Magda | frugru.pl
   Lip 10, 2017 Reply

   Kinga, chodzi o Gandawę? Byłam, ale mam mieszane odczucia. Po ludzku Gandawa jest fajniejsza – więcej młodych ludzi, jest gdzie zjeść. Turystyczna część jest oszałamiająca ale bardzo mała. Ja wyjechałam do Brukseli wcześniej, bo zaczęłam się nudzić.

   • napisała
    Gadulec
    Lip 10, 2017 Reply

    Jeju, oczywiście, że chodzi o Gandawę, czyli Gent (ale wtopa, przepraszam! :D). W sumie słyszałam różne opinie – niektórzy mówili, że Brugia fajniejsza inni, że Gent. Ile ludzi tyle opinii 🙂

    • napisała
     Magda | frugru.pl
     Lip 10, 2017 Reply

     A bo to Ghent, Gent, Gandawa – jakby się nie mogli zdecydować na jedną nazwę 😛 Parafrazując moją współlokatorkę: „Brugia jest dla starych ludzi”. a Gandawa dla młodych 😉

 3. napisała
  Kasia
  Lip 10, 2017 Reply

  Fajny przewodnik w pigułce 😉

 4. napisała
  zwiedzamylondyn
  Lip 10, 2017 Reply

  Ależ klimatycznie… chętnie odwiedzę Brugię korzystając z Twoich wskazówek.

  • napisała
   Magda | frugru.pl
   Lip 11, 2017 Reply

   A to bardzo jestem rada. Jak wrócisz podziel się wrażeniami 🙂

 5. napisała
  Madame Malonka
  Lip 11, 2017 Reply

  Ciężko się nie zauroczyć oglądając te zdjęcia i nie wpisać Brugii na listę miejsc do zobaczenia. Nie wiedziałam jednak, że jest ona aż tak oblegana przez turystów.

  • napisała
   Magda | frugru.pl
   Lip 11, 2017 Reply

   Brugia jest maleńka więc nie trudno zapchać ją po brzegi turystami 🙂

   • napisała
    Madame Malonka
    Lip 11, 2017 Reply

    To słuszna uwaga 🙂

 6. napisała
  DookolaPracy
  Lip 11, 2017 Reply

  Ależ przepiękne widoki! Miejsce wyjątkowo klimatyczne! Napewno kiedyś odwiedzimy!

 7. napisała
  Marcin | wesolowski.co
  Lip 12, 2017 Reply

  Bardzo mnie ten subiektywny przewodnik przekonuje i mam nadzieję, że kiedyś z niego skorzystam! 🙂

 8. napisała
  Pablo | docelowo.com
  Lip 12, 2017 Reply

  Coraz więcej osób poleca ostatnio Brugię. Po przeczytaniu tego przewodnika nie pozostaje nic innego jak zaznaczyć kolejny cel na mapie 😉

  • napisała
   Magda | frugru.pl
   Lip 15, 2017 Reply

   Zrób serducho czerwonym mazakiem!

 9. napisała
  Kobietapo30
  Lip 13, 2017 Reply

  Dla mnie jedzenie frytek z majonezem już wydaje się dziwne, a co dopiero pergamin 😉

 10. napisała
  Edyta
  Lip 20, 2017 Reply

  Super poradnik!

 11. napisała
  Ola
  Lip 20, 2017 Reply

  W Brugii byłam już sporo lat temu. Największe wrażenie zrobiła na mnie Madonna z Brugii. Byłam wtedy zafascynowana Michałem Aniołem i nie miałam pojęcia że znajdę jego rzeźbę poza Włochami. Weszłam do kościoła, zobaczyłam i mówię do Mamy, że takie rzeźbienia jak u Michała Anioła. I faktycznie miałam rację 🙂

  Inną rzeczą jaką zapamiętałam to tablica przy moście – wejściu do miasteczka, żeby uważac na torebki bo złodzieje są wszędzie 🙁

 12. napisała
  dopieszczamy.pl
  Lip 20, 2017 Reply

  Interesujący tekst, ale przede wszystkim jestem zachwycona pięknymi zdjęciami!

 13. napisała
  Katarzyna Grzebyk
  Sie 1, 2017 Reply

  Przyznam się, że nie słyszałam o walorach Brugii, allog;-0e też mam okazję zobaczyć je na własne oczy. Piękne są te zaułki. Piękny i ciekawy blog.

 14. napisała
  Dorota Czerniakowska
  Paź 31, 2017 Reply

  Haha 🙂 Pięknie oddane walki uliczne i świetne zdjęcia 🙂
  Gdy byłam w Brugii nie było aż takich tłumów, ale warto zatrzymać się tam przynajmniej na 2-3 dni. Miasteczko skradło nam serca 🙂

 15. napisała
  Agnieszka Voyagnieszka
  Gru 12, 2017 Reply

  Bylam w Brugii w tym roku. Cudowne miejsce-zakochalam sie po prostu! Bardzo fajne ujecia- ja ciagle sie ucze fotografii, co nie jest latwe, ale nie poddaje sie. Ale teraz mam dodatkowe zrodlo inspiracji- ten blog. Dzieki 🙂 pozdrawiam!

  • napisała
   Magda | frugru.pl
   Gru 13, 2017 Reply

   Pochwal się zdjęciami! 🙂

 16. napisała
  Monika | Montravels.pl
  Lut 7, 2018 Reply

  W Brugii byłam tylko chwilę i nie zdążyłam w pełni nacieszyć się jej pięknem (a Twój wpis tylko mnie w tym utwierdza). Na pewno tu wrócę 🙂
  P.S. Piękne zdjęcia i super blog 🙂

 17. napisała
  Gadulec
  Lut 13, 2018 Reply

  Większość polecanych przez Ciebie miejsc widziałam, ale muszę się przyznać, że nie zjadłam ani jednego gofra… Wiem. Wstyd. Dobrze, że zjadłaś za mnie 😀 Obiecuję się poprawić następnym razem!

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Join to Instagram