(Nie)znany Kraków: Stadion Korony

Piękna pogoda skusiła mnie do przedłużenia weekendu spontanicznym urlopem (niech żyje imć Szef!). Prądy miejskie poniosły mnie w kierunku ulubionej okolicy. Wspięłam się na Wzgórze Lasoty, z którego wg ramówki miałam dojść do Parku Bednarskiego. Jak często bywa z moimi planami – nie wyszło. Skusiła mnie boczna droga, która wyglądała na rzadko eksplorowaną. „Tę drogę donikąd trzeba natychmiast zbadać!” –  krótkie wezwanie do akcji wybrzmiało w mej głowie i ruszyłam przed się.


Na końcu bardzo krótkiej wędrówki zaskoczyły mnie dwie rzeczy: po pierwsze droga miała maksymalnie 150 metrów, a po drugie wcale nie prowadziła donikąd. Co gorsza kierowała prosto do obiektu sportowego. Gdy oczom mym ukazało się boisko ogarnęła mnie trwoga. Sportów grupowych unikam od podstawówki… Traumatyczne wspomnienia z lekcji WF nachodzą mnie w nocnych koszmarach i na ogół dotyczą wyścigów z przeciskaniem się przez szarfę. (W duchu cieszę się, że nie wizualizuję w nich kawału z pasującym w pasie hula-hop 😉 ) Podnosząc z kolan resztki odwagi włączyłam tryb dzielność milion i szeptem powtarzałam mantrę – Nie mogę ćwiczyć. Zapomniałam stroju! To na wypadek gdyby jakiś nikczemnik mnie przyłapał i próbował ustawić w szeregu. Wiecie, rozumiecie.

A tak zupełnie poważnie: już po przekroczeniu bramy zachłysnęłam się z zachwytu.  Chłonęłam całą sobą piękno stadionu Korony i próbowałam wyobrazić sobie jak wyglądał w okresie świetności – czyli latach 50. XX wieku. Od powstania, aż po dzień dzisiejszy terenem zarządza podgórski Klub Korona. Pod jego opieką rozwijali się tu młodzi sportowcy z okolicy.


→ Jak jest dziś?

Ewidentnie – nomen omen – coś nie gra. Obiekt jest zaniedbany i zdewastowany. Kamienne trybuny wypierane są przez samosiejki. Budynki – podobnie jak pobliski Fort św. Benedykta – opatrzone są rycinami podchmielonych wandali. Pod stopami chrzęszczą odłamki butelek. Wszędzie piętrzą się porozrzucane śmieci.

Smutek mnie ogarnia, gdy widzę do jakiej ruiny klub doprowadził to miejsce. Na szczęście jest nadzieja. Wszystko wskazuje na to, że cierpliwość władz miasta i radnych dzielnicy XIII skończyła się na dobre. Miasto prawdopodobnie rozwiąże umowę, na mocy której Korona zarządza stadionem. Obiekt trafi zapewne w prywatne ręce, a prace nad jego odnowieniem rozpoczną się – przy pomyślnych wiatrach – już po Światowych Dniach Młodzieży.


Kraków - ciekawe miejsca, nieznane miejsca - Stadion Korony Kraków
Kraków - ciekawe miejsca, nieznane miejsca - Stadion Korony Kraków
Kraków - ciekawe miejsca, nieznane miejsca - Stadion Korony Kraków
Kraków - ciekawe miejsca, nieznane miejsca - Stadion Korony Kraków

→ Stadion krakowskiej Korony na mapie


O autorce
Fru
Wszystko co się dzieje w moim świecie dzieje się zazwyczaj w moim własnym środku. Tam przeżywam zachwyt, radość i smutek. Od dziecka zwijam wszystkie myśli i słowa w kulki, a potem upycham wewnątrz. To daleko posunięty introwertyzm wg fachowców od ludzkiej duszy. Ja zazwyczaj mówię krótko, że jestem popie… tzn. chciałam rzec, iż stworzyciel spaprał lekko robotę tworząc Magdalenę. Z tego spaprania wziął się pomysł na blog podróżniczy. Wszak po cóż kisić w sobie te wszystkie słowa jeśli można podzielić się wewnętrznym słowotokiem z bezpiecznych, domowych pieleszy?
Join to Instagram