Malmö. Jeden z dziesięciu

Malmo co zobaczyć

Ostatnia aktualizacja 20/02/2021

Gdy wędrowałam ulicami miasta, błądziłam wzrokiem po głowach przechodniów. Szukałam tych w czapkach. Dlaczego? Tak najłatwiej było rozpoznać pozostałych turystów. Zliczyłam głowy i wykonałam kilka szacunków. Wynik był jednoznaczny. Dziesięciu śmiałków zdecydowało się na zwiedzanie jesiennego Malmö.

Co zobaczyć w Malmo?

To niemodny kierunek. Słyszałam nawet, że najlepszą rzeczą jaką można zrobić w Malmö jest wyjazd do Kopenhagi. Wierutne kłamstwo! Żyjące w cieniu duńskiej siostry miasto ucieka standardom. Stroni od koncepcji typowej atrakcji turystycznej. Nie lubi przebieranek. Jest pomieszane, niekonwencjonalne i lekko rdzawe. Opowiem Ci dziś o tym, co jest w nim fajne: o chłodzie i mgle, słodyczy i cynamonie, klopsikach i kawie. Pokażę Ci miejsca, które – bez dwóch zdań – warto zobaczyć w Malmo.

Gamla Väster

W Gamla Väster wszystko jest maleńkie. Niewysokie kamienice trzymają w uścisku miniaturowe domy. Ustawione w rzędzie tęsknie wyglądają swoich dawnych lokatorów. Czas w tej części starego miasta zatrzymał się. Status społeczny mieszkańców i idąca za nim bieda uchroniły okolicę przed intensywną urbanizacją charakterystyczną dla XIX wieku. Resztę zmian powstrzymali pod koniec ubiegłego stulecia lokalni społecznicy.

Dziś, spacerując uliczkami po zachodniej stronie Lilla Torg poczujesz osobliwy klimat. Duch starego Malmö zbija piątkę ze współczesnym zamiłowaniem do fikania. Wieczorami podwoje otwierają małe kawiarenki, w których odkryjesz moc FIKI czyli szwedzkiej tradycji spotykania się przy kawie.

W Malmo musisz zobaczyć maleńkie domy przy Jakob Nilsgatan.
Maleńkie domy przy Jakob Nilsgatan w Malmo

Najbardziej instagramowy dom w Malmo stoi przy Hjorttackegatan
Co zobaczyć w Malmo? Na stówkę najbardziej instagramowy dom przy Hjorttackegatan
Co zobaczyć w Malmo? Koniecznie Gamla Väster!
Lilla Torg – czyli tzw. Mały Rynek. Tutaj zobaczysz charakterystyczne domy o konstrukcji z drewna i cegieł. To tzw. mur pruski, który w wielu artykułach o Malmö mylony jest z szachulcem.

Stortorget

Zamknij oczy. Niech morska bryza zaszeleści w koronach drzew, a powietrze wybuchnie miejskimi plotkami. Powszednie życie mieszkańców kumuluje się tutaj – na największym placu. Jego epicentrum jest studnia.

Dziś, po ubitej ziemi i domach wzniesionych z drewna i cegieł nie ma już śladu. Zamożnym dzielnicom zawsze towarzyszy zmiana. Nad Stortorget, niczym pasmo górskie, wypiętrzyły się kamienice. Dodają mu wielkomiejskiego szyku. Najfajniejszą jest ta z numerem osiem. To w niej mieści się słynna Apoteket Lejonet. Choć pełna jest starych słoiczków mnie bardziej oczarowały old-schoolowe reklamy odmalowane na murze.

Co zobaczyć w Malmo? Miejski i wytworny Stortorget
Co zobaczyć w Malmo? Miejski i wytworny Stortorget

Malmo. Co zobaczyć? Polecę Ci urokliwe Gamla Väster.
Rzemieślniczo na skraju Agnesgatan

Malmo co zobaczyć
Zwiedzanie Malmo

Street art w Malmö

Gdyby Malmö było człowiekiem z pewnością byłoby introwertykiem. Istotą niepozorną na pierwszy rzut oka, której do rozwoju niepotrzebne są bodźce zewnętrzne. Życie wewnętrzne miasta jest intensywne. Malmö konsekwentnie buduje własną identyfikację. I ja ją lubię!

Jego koncepcja artystyczna mocno zarysowana jest w przestrzeni publicznej. Sztuka uliczna pokazuje jak różnorodne i pokręcone jest jego wnętrze. Zamiłowanie do rzeczy ładnych widoczne jest w muzeach. Ich wnętrza są lekkie i świeże, a samym wystawom daleko do skostniałych instytucji kultury i sztuki. Odwiedziłam dwa z nich – Moderna Museet z prześwietną wystawą Warhola i Konsthall. Oba gorąco polecam.

Co zobaczyć w Malmo? Koniecznie mural Natalii Rak przy przy Grynbodgatan.
W 2014 roku miejskie mury zmieniły się w płótna dla jedenastu artystów. Jednym z nich była Natalia Rak, która przy Grynbodgatan zostawiła swoją Magiczną Książkę.

Co zobaczyć w Malmo? Ślady, które zostawił na murach brytyjski artysta Phlegm.
Na ścianach Malmo zostawił swoje ślady również brytyjski artysta Phlegm.

Pastelowe i postindustrialne Malmo
Mural Ola Kalnins w Malmo
Dziełu Natalii Rak towarzyszy mural, którego autorem jest Ola Kalnins.

Mural z cytatem Warhola, Malmo

Västra Hamnen

Szwecja przywitała mnie mgłą i ciężkimi kroplami deszczu. Choć ledwo widziałam własne stopy wewnętrzny odkrywca popchnął mnie do dzielnicy przyszłości: Västra Hamnen.

Jeśli znasz moje artykuły wiesz, że lubię poznawać rewitalizowane kwartały. Stąd mój zachwyt amsterdamskim Borneo i hamburską dzielnicą HafenCity. Västra Hamnen to kolejna przestrzeń miejska, która mnie uwiodła. Dlaczego? Przede wszystkim to dzielnica świadoma. Ponad dekadę pracował nad nią interdyscyplinarny zespół architektów, planistów i ekologów. Ich celem była zmiana postindustrialnych gruntów w miejsce dobre dla ludzi i lepsze dla Ziemi.

Budulcem domów w Västra Hamnen jest piach, kamień i drewno. Dachy pokrywa roślinność, która filtruje powietrze. To dzielnica niemal samowystarczalna – energię dostarczają panele słoneczne i elektrownie wiatrowe. Zimową porą kaloryfery podgrzewa woda termalna. To zresztą nie wszystko. Na tym terenie ograniczono ruch samochodowy. Mieszkańcy chętnie poruszają się na rowerach i komunikacją miejską.

Malmo co zobaczyć? Pokręconą bryłę Turning Torso
Turning Torso jest najwyższym budynkiem w Szwecji. Na 54 piętrach znajduje się 147 mieszkań oraz powierzchnia typowo biurowa.

Muzeum w Malmö

W Malmo warto zobaczyć samowystarczalną dzielnicę Västra Hamnen
Oko w Västra Hamnen

Ribersborgs Kallbadhus

Na głowie czapka, szyja ciasno okutana szalikiem – to ja. Obok mnie starszy pan z ręcznikiem przewieszonym przez ramię zmierza po drewnianych deskach ku pastelowej łaźni. Tam, za ścianą, niczym nieskrępowany zrzuci ubranie i wskoczy w odmęty Bałtyku. Lodowatą kąpiel pod stalowym niebem zakończy rozgrzewającą sauną. No cóż, co kto lubi. Sama ośmielę się stwierdzić, że tak właśnie musi wyglądać piekło zmarzlucha.

Malmo co zobaczyć? Ribersborgs Kallbadhus  to must see!
Morsowanie w pobliżu Ribersborgs Kallbadhus
W Malmo warto zobaczyć Turning Torso
Plaża w Malmo

Blå Hoddan

Blå Hoddan mnie zawiodło. W połowie jesieni między czerwonymi domami snuły się jedynie wspomnienia po intensywnym lecie. Choć targ rybny był otwarty jako turystka mogłam liczyć jedynie na surową flądrę. Latem jest tu inaczej. Polana między domami rybaków rozbrzmiewa brzękiem sztućców i talerzy. Palce turystów zwinnie chwytają kolejne kawałki świeżo smażonej ryby a humory poprawia kraftowe piwo.

Blå Hoddan to zdecydowanie to co warto zobaczyć w Malmo
Latarnia Morska w Malmo

Kungsparken i Malmöhus.

W moim własnym rankingu najbrzydszych zamków ten w Malmo stoi na podium. Obok niego dumnie prężą się Chęciny i pałac królewski w Amsterdamie. Mury zamczyska przypominają garnizon. Odwiedź go jeśli starczy Ci czasu.

Inaczej rzecz ma się, gdy mowa o królewskim parku otaczającym gmaszysko. Jego odwiedź koniecznie! Pospaceruj między rabatami, odwiedź pszczoły i zrób selfie z wiatrakiem w tle 😉

Malmöhus to jedno z miejsc, które warto zobaczyć w Malmo
Malmöhus w Malmo
Wiatrak w Kungsparken to miejsce, które trzeba zobaczyć w Malmo
Kungsparken to jedna z atrakcji turystycznych Malmo
Kungsparken to jedna z atrakcji turystycznych Malmo

Gdzie zjeść w Malmö

Wielokulturowość Malmö jest jednocześnie atutem i zmorą. Ja opowiem Ci o tym co jest w niej najlepsze – o kuchni.

Na tę lokalną wybierz się do Bullen. Usiądź na drewnianym krześle w staromodnym wnętrzu i poczekaj, aż właściciel przyniesie Ci talerz Köttbullarów w kremowym sosie. Obok postawi miskę z parującymi ziemniakami i pikle. Objaśni zasady jedzenia, podpowie jak łączyć smaki. To proste danie rozgrzeje Cię od środka i przypomni obiady u Babci.

Po nowoczesne smaki wybierz się do Saluhall. Dawny magazyn pod presją czasu zmienił się w modną przestrzeń stworzoną do wspólnego biesiadowania. Znajdziesz tu wszystko. Za nos Cię chwyci zapach bakłażanów rozłożonych równo na cieniutkim cieście, z chęcią zajrzysz do miski pełnej tajskich przysmaków i równie chętnie pochłoniesz hawajskie Pokébowl.

Czas na fikę! Po kwintesencję Szwecji wybierz się do St. Jakobs. Zamów kawę i przylep nos do witryny. Do czarnego napoju najlepiej pasują fikabröd czyli aromatyczne drożdżówki z cynamonem, kardamonem czy szafranem. Możesz być pewny, że z Malmö przywieziesz dodatkowe kilogramy.

Malmo co zobaczyć

Street Art w Malmo
Życie w Malmo

Malmo – co zobaczyć (mapa)

Weekend w Malmo to super pomysł! Miasto gotowe jest na krótkie wizyty, podczas których nie liczy się ilość odhaczonych atrakcji, a jakość spędzonego czasu. Poniżej znajdziesz plan zwiedzania podzielony na dni i trasy. Znajdziesz na nim również świetne lokale z jedzeniem i fajne miejsca spoza turystycznego szlaku.

No to fru na Facebooka!

Będzie mi szalenie miło, jeśli  dołączysz do mojej społeczności na Facebooku.

Wszystko co się dzieje w moim świecie dzieje się zazwyczaj w moim własnym środku. Tam przeżywam zachwyt, radość i smutek. Od dziecka zwijam wszystkie myśli i słowa w kulki, a potem upycham wewnątrz. To daleko posunięty introwertyzm wg fachowców od ludzkiej duszy. Ja zazwyczaj mówię krótko, że jestem popie… tzn. chciałam rzec, iż stworzyciel spaprał lekko robotę tworząc Magdalenę. Z tego spaprania wziął się pomysł na blog podróżniczy. Wszak po cóż kisić w sobie te wszystkie słowa jeśli można podzielić się wewnętrznym słowotokiem z bezpiecznych, domowych pieleszy?

  1. Jak patrzy się na takie zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż 🙂 Pozdrawiamy!

  2. Mnie się Malmö już zawsze kojarzyć będzie z Eurobusinessem. 😉 A samo miasta prezentuje się całkiem ciekawie, fajne miejsce na spacer bez zobowiązań. 🙂

    1. Mam to samo z Lipskiem – Eurobiznes i już 🙂 Świetnie podsumowałaś Malmo. To miasto idealne na spacer bez zobowiązań 🙂

Komentarze są nieaktywne.