Pierwszy raz we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja 07/02/2021
Lubię kiedy jest szaro, buro i pada. Taka aura generuje nudę, a ta z kolei popycha mnie do spontanicznych wyjazdów. Tak było i tym razem. Podyndałam nogami, ojojczałam w środeczku beznadzieję za oknem, a na koniec kupiłam bilety do Wrocławia.
W tym artykule:
- Odrobina historii Wrocławia
- Czy pojechać do Wrocławia na weekend?
- Co zobaczyć we Wrocławiu?
- Wirtualny przewodnik po Wrocławiu
→ “Wyspowy Gród”
Gród był dzieckiem Rzeki i Równiny. Przyszedł na świat w miejscu, gdzie ludzie płynący w górę i w dół rzeki spotykali innych, którzy przemierzali równinę.
Norman Davies i Roger Moorhouse, Mikrokosmos
Zamknij oczy i wyobraź sobie jak w pocie czoła spławiasz drogocenny bursztyn znad Bałtyku ku Bramie Morawskiej. Zmęczone mięśnie dają o sobie znać ciepłem rozpływającym się między łopatkami. Przed Tobą trudny odcinek rzeki. Wokół unosi się nieprzyjemna, bagienna mgła. Moczary budzą lęk i boisz się, że za sekundę Twoim oczom ukaże się bies – bezlitosna i zabójcza kreatura. To czego w tym momencie pragniesz to chwila wytchnienia na stałym lądzie. Na szczęście natura Ci sprzyja. Zanim pokonasz trudny odcinek rzeki możesz odpocząć na jednej z kilkunastu wysepek w towarzystwie pastuchów i rybaków z okolicy.
Tu również spotkasz tych, którzy czekają aż śniegi zalegające w Górach Olbrzymich odpuszczą i będą mogli bezpiecznie pokonać jedną z przełęczy masywu Śnieżki. Oddalone o 3 dni marszu górskie szczyty nie tylko przynoszą życiodajne opady lecz także skrywają w sobie cenne minerały: złoża żelaza, pokłady węgla, a także żyły złota i srebra. Niewielka osada powstała nad rzeką Oder ma więc wszystkie składniki potrzebne do powstania metropolii: lokalizację, naturalne ukształtowanie terenu i bogactwa zesłane przez Matkę Naturę.
Wrocław nie jest miastem typu pop-up, które powstało w chwili krótszej niż mgnienie oka. Zrodził się na Ostrowie Tumskim i przez większość swojego istnienia był miastem nie tylko przechodnim lecz również kosmopolitycznym. Od dziecka wdychał mieszankę 20 różnych kultur etnicznych i wierzeń. W latach nastoletnich często padał ofiarą intensywnej żonglerki, w której prym wiedli Polacy, Czesi i Niemcy. Znamię na nim odcisnął więc nie tylko czas lecz także każda ze społeczności wraz ze swoim językiem, kulturą i przyzwyczajeniami. Myślę, że Wrocław nigdy nie był i nigdy nie będzie miastem polskim, czeskim czy niemieckim. To miasto wstrząśnięte i zmieszane.
→ Jest Średnio…
W okolicach XII / XIII wieku wokół grodu zapanował rwetes. Sprawcą zamieszania był nowy rezydent miasta z książęcym tytułem. Co sprytniejsi postanowili ubić na tym niezły interes. Wokół miasta jak grzyby po deszczu wyrastały nowe, wyspecjalizowane osady. Ich mieszkańcy trudnili się rolnictwem, rybołówstwem czy też organizacją imprez team buildingowych.
Nie, nie zwariowałam. W pobliskich Sokolnikach organizowano dla księciunia i jego kompanów integracyjne imprezy łowieckie.

Prężnie rozwijał się też sam Wrocław, który w owym czasie był kompleksem 5 odrębnych osad ze znaczącą pozycją Ostrowa Tumskiego. To tu znajdował się zamek książęcy i katedra św. Jaśka Chrzciciela.
Na południe od wód Odry rozłożyła się dzielnica handlowa. Wśród straganów i magazynów słychać było pokrzykiwania. Kupcy niemieccy z polskimi targowali się o cenę wosku i skóry. Żydzi w tym czasie dwoili się i troili prowadząc negocjacje na arenie międzynarodowej i obracając pieniądzem. Z chwilą lokacji miasto zyskało możliwość organizowania dorocznej imprezy masowej tj. jarmarku świętojańskiego i prawo pokazania Gestu Kozakiewicza pobliskim grodom. Wprowadzony został bowiem zakaz prowadzenia targów w odległości mniejszej niż 1 mila od Wrocławia.
Wraz z rozwojem za murami miasta zaczęli pojawiać się też brzuchaci i rumiani bracia zakonni #stereotyp_alert. Trzeba przyznać, że ustawili się naprawdę nieźle. Poza gospodarstwami rolnymi często dysponowali pozwoleniami na wydobycie cennych minerałów np. zgadnijcie czego w Złotoryji 😉 Ale, ale – żeby nie było. Zakonnicy zapisali się również pozytywnie na kartach historii. To właśnie oni zainicjowali na ziemiach śląskich piękną tradycję browarniczą, a dzięki Joanitom chorzy zyskali opiekę i ulgę w cierpieniu. Ich praca misyjna wśród śmietanki towarzyskiej była sygnałem startu w wyścigu o Puchar Papieża. Tj. w sponsorowaniu budowy kolejnych świątyń 😉
Nie dotarłam jeszcze do połowy Średniowiecza, a powinnam już skończyć #NAJGORZEJ. Coś czuję, że Twoje powieki powoli stają się senne… Napiszę jeszcze tylko, że dzięki temu rozkwitowi wokół Wrocławia powstały liczne kolonie. Imigranci przywieźli ze sobą nie tylko kulturę lecz również innowacje np. z odległych Niderlandów (TAK, MUSIAŁAM!) przywędrowały na Śląsk nowinki melioracyjne i rolnicze, dzięki którym okolica dostała jeszcze większego kopa.
→ Czy weekend we Wrocławiu wystarczy?
Ok, pogadaliśmy sobie o średniowieczu, a teraz przejdźmy do konkretów. Często dostaję pytania czy weekend w danym miejscu to wystarczający czas na zwiedzanie. Odpowiedź na nie jest prosta: to zależy 😉 Są takie miasta, w których wystarczą dwa dni żeby zobaczyć większość popularnych atrakcji. Są też takie, w których wystarczy spędzić dwa dni żeby zabujać się na amen. Mój pierwszy raz we Wrocławiu był właśnie taki. Polubiłam to miasto, chcę je lepiej poznać i poczuć się w nim jak lokals. Podsumowując: dwa dni we Wrocławiu wystarczą choć fizycznie nie da się upchnąć wszystkich miejsc wartych odwiedzenia. Nie zdążyłam zobaczyć Ogrodu Botanicznego, Afrykarium, Panoramy Racławickiej…. i Dworca!
→ Co zobaczyć we Wrocławiu?
Chcesz wiedzieć co zobaczyć we Wrocławiu? Ta sekcja jest dedykowana Tobie. Poniżej znajdziesz propozycję, która jest wg mnie idealna na weekend. Sama zwiedzam dość spokojnym tempem i lubię zatrzymać się dłużej w miejscach, które wyjątkowo przypadły mi do gustu. Do poniższych atrakcji moim zdaniem spokojnie można dołożyć coś jeszcze.
→ Wrocławski Rynek
Rynek we Wrocławiu wytyczony został w latach 40 XIII wieku. Trzeba przyznać, że ktoś tu miał planistyczny rozmach! Powierzchnia 3,8 hektara plasuje go wśród największych dawnych targowisk znajdujących się na terenie dzisiejszej Polski. Na uwagę zasługuje szczególnie budynek Starego Ratusza, który powstawał w “trybie gospodarczym” przez niemal ćwierćwiecze.


→ Stare Jatki
Wieś w centrum miasta? Wybierz się na Stare Jatki. W Wiekach Średnich istniała tu sieć sklepów (?) rzeźniczych. W owym czasie mieszkańcy 42 drewnianych budyneczków tworzyli osobny cech rzeźniczy.

→ Ostrów Tumski
Nie postawić stopy w miejscu, które dało początek Wrocławiowi to grzech niemal śmiertelny (i głupota). Wieże kościołów na dawnej wyspie widoczne z jednego z brzegów Odry to jeden z najbardziej charakterystycznych widoków miasta. Jeśli będziesz miał szczęście to podczas wieczornego spaceru trafisz na Latarnika, który codziennie zapala 103 lampy gazowe oświetlające urokliwe uliczki Ostrowa.



→ Ogród Papieskiego Wydziału Teologicznego
Ten miniaturowy ogród z przepięknym widokiem znajduje się przy ulicy Katedralnej 9. Moim skromnym zdaniem to najfajniejszy zaułek Ostrowa Tumskiego. Nie przegap czerwonej kamienicy i wleź do środka!


→ Ogród Japoński i okolice Hali Stulecia
Mam fisia. Będąc w podróży zawsze znajdę sobie park lub inne miejsce rekreacji. Tym razem padło na dwie lokalizacje. Ogród Japoński i okolice Hali Stulecia wraz z boską Pergolą i fontanną multimedialną. Fakt, że ta ostatnia gra i świeci bardzo mnie zaskoczył 😉 Drugim miejscem był odległy Park Południowy. Choć nie znajdziesz go w tym opracowaniu to bardzo polecam to miejsce koneserom miejskiej sielanki na trawie.






→ Punkty widokowe we Wrocławiu
Choć nie bardzo lubię aktywność polegającą na wspinaniu się krętymi schodami w górę tym razem udało mi się zaliczyć dwa punkty widokowe. Pierwszym z nich jest Mostek Czarownic rozpięty między dwoma wieżami kościoła Marii Magdaleny. Drugim, była wieża Wieża Widokowa Kościoła Garnizonowego. Mimo, że nabiłam sobie guza bardziej polecam drugi z punktów.



Chcesz poznać więcej praktycznych wskazówek o zwiedzaniu Wrocławia? Zobacz, co przygotowała Dorota z zaprzyjaźnionego bloga Weekendówka.pl
Wirtualny przewodnik po Wrocławiu
- km
- mile

No to fru na Facebooka!
Będzie mi szalenie miło, jeśli dołączysz do mojej społeczności na Facebooku.
Byłam ostatnio ale tylko przejazdem, następnym razem na pewno zatrzymam się na dłużej!
Sama podobnie jak Ty we Wrocławiu bywałam tylko przejazdem, a warto wpaść na dłużej 🙂 Na pewno wrócę bo bardzo polubiłam to miasto!
Choć Wrocław nie jest moim ulubionym miastem.bo ulubionym jest Kraków, ale muszę przyznać ciekawie został pokazany i opisany. Studiowałam tam kilka lat i nie byłam w niektórych miejscach, może dlatego , że nigdy nie miałam na to czasu albo możliwości….ale pewnie jeszcze to nadrobię. 🙂 Zapraszam też do mnie : https://malgorzata86-fotografie.blogspot.com/
Mnie kiedyś marzyło się studiowanie architektury na Politechnice Wrocławskiej, ale zostałam w Krakowie 😉
Zdecydowanie weekend nie wystarczy na te piękne miasto. Mam nadzieję, że w następnym roku zdołamy się tutaj wybrać.
Też mam takie odczucie i z pewnością wrócę do Wrocka 🙂
Ciekawie jest czytać takie artykuły, zwłaszcza gdy Wrocław znasz na bardzo dobrym poziomie 🙂 Mam nadzieję, że jeszcze do Wrocławia przyjedziesz, ponieważ jest tutaj wiele więcej ( i ciekawszych!) miejsc do zobaczenia 😉
A pewnie, że przyjadę 🙂 Teraz byłam jako Homo Turisticus, następnym razem mam nadzieję zostanę Explorerem 😉
Byłam we Wrocławiu tylko jeden raz w życiu, ale bardzo mi się tam podobało. Cudny klimat miasta, ładny rynek. Na pewno jeszcze tam wrócę, bo jak widać po twoich zdjęciach nie wszystko jeszcze tam zwiedziłam 🙂
Ja też jeszcze nie wszystko zwiedziłam 😛 Człowiekowi nigdy za wiele jeśli miasto ma swój szczególny klimat 🙂
Wycieczkę do Wrocławia (do tej pory niestety tylko jedną) wspominam bardzo miło. Najbardziej podobały mi się wszechobecne krasnale, a także zwiedzanie Uniwersytetu Wrocławskiego. Mam nadzieje, że niebawem uda mi się ponownie tam zawitać 🙂
A widzisz, ja nie dotarłam na Uniwersytet. Miałam piękną pogodę i żal było nie skorzystać z niej w pełni 🙂
Z wieży matematycznej jest najlepszy widok na wszystkie najważniejsze budowle we Wrocławiu. Nie nachodzą na siebie. 😉 Mimo, że jest niżej niż np. wieża Kościoła Garnizonowego. Za to wielkim minusem dla turystów jest brak tablic opisujących “co jest co”.
Ani trochę nie kleiły mi się powieki przy tych opisach! Uwielbiam średniowiecze i szalenie lubię Wrocław (a zwłaszcza jego średniowieczne elementy), więc bardzo fajnie mi się czytało. 😉 A zdjęcia pięknie pokazują smaczki miasta – super!
Ufff, przynajmniej jedna ocalona 😉
Ja do Wrocławia wybieram się od dłuższego czasu i jak ta sójka za morze 😉 Wiedziałam, że Wrocław jest piękny, ale Twój post pokazał mi jak jest różnorodny.
Strasznie lubię te figurki metalowe. Coraz więcej ich w miastach i dodają niesłychanego uroku.
Mój pierwszy raz we Wrocławiu wspominam cudownie! Pamiętam, że powiedziałam: “Jeśli mieszkać w Polsce to tylko Warszawa. Lub Wrocław”. Znów się chce wrócić, lubię atmosferę tego miasta. Gdyby tylko słońce wyszło…
Jarmark świąteczny we Wrocławiu! W mojej ocenie najładniejszy w Polsce. I chociaż kocham moje miasto Gdańsk to muszę przyznać, że nasz jarmark jest daleko, daleko w tyle za wrocławskim.
Na osłodę mogę powiedzieć, że Gdańsk jest piękniejszy od Krakowa. 😉
Ej! Kraków też jest spoko!
Hah 😀 Jest spoko, ale niestety za duże tłumy. 🙁
Mogę polecić ci jeszcze Park Staromiejski przy Teatrze Lalek (niedaleko rynku) i Wzgórze Partyzantów (w końcu ma się zacząć remont) oraz fontannę przy Hali Stulecia, ale wieczorem. Podczas specjalnych pokazów.
Byłam w parku i przy fontannie 🙂 Następnym razem wdrapię się też na wzgórze 🙂
Prawda jest taka, że we Wrocławiu, nawet jak myślisz że już wszystko widziałeś, nagle wchodzisz w jakąs małą, wąską uliczkę i spotykasz kolejną niesamowitą rzecz. Już nawet nie mówie o krasnalach, bo wiadomo że one się pojawiają jak grzyby po deszczu. Pamiętam, że kiedyś wracałam wieczorem z rynku, bo wybraliśmy z grupą znajomych. Szliśmy sobie i nagle przy ulicy Ruskiej zobaczyliśmy mega zakątek z knajpami i wielkimi szyldami i neonami. Trochę jak powrót do lat 90-tych. Kolory, migające światła, wszystko było tak zaskakujące, bo nikt z nas wcześniej o tym nie czytał. Tak było zresztą parę razy – to miasto bardzo zaskakuje. Kiedyś na bank jeszcze tam pojadę, bo założę się że nie widziałam połowy z tych rzeczy jeszcze. 😉
Ohhh, Wrocław to piękne miasto! Pamiętam jak pojechałam na weekend ale oczywiście w dniu powrotu okazało się, że pozostał ogromny niedosyt 🙂 Stare Miasto jest przepiękne i robi ogromne wrażenie! Z pewnością tam wrócę.
I wrażenia pozytywne? 😀 Ja pamiętam swój pierwszy raz we Wrocu.. No i zostałam 😉
Wrocław jest na mojej liście miast do życia. Może i ja kiedyś zostanę na dłużej 🙂
Wrocław jest świetny pod każdym względem, bardzo fajnie, że przygotowałaś taką listę 🙂