40 twarzy Brukseli

Bruksela szlak komiksu

Ostatnia aktualizacja 07/02/2021

Co łączy Lucky Luke’a, Asteriksa, Tintina i Brukselę? Jeśli znalezienie wspólnego mianownika przychodzi Ci z trudem – nie bój żaby. Oto przybywam na ratunek! (#zostańbohaterem #naswoimblogu) Zacną czwórkę łączą kreski, dymki i liczne onomatopeje. Czyli to wszystko co znajdziesz na kolorowych stronach komiksów.

Bruksela miała być tylko krótkim przystankiem nad piwem i belgijską czekoladą. Stało się inaczej, bo moja statyczna natura uciekła z Gandawy wcześniej niż przewidywał plan. Lekko znudzona ZZZZZ… wpakowała pupę do pociągu i ruszyła przed siebie w dłoni trzymając nieprzeczytany przewodnik po Brukseli.  No cóż, już nie raz i nie dwa pisałam, że lubię się gubić, chodzić bez celu i sprawdzać czy coś ciekawego dzieje się za rogiem OOOPS!. Wycieczka po Brukseli była idealnym przykładem podróżowania w stylu slow travel. Niespieszną grą miejską.

→ SLURP, POOOF, BANG, BANG!


Ok, kojarzyłam, że przygody płowowłosego Tintina wyszły spod belgijskiej ręki niejakiego Hergé. Nie przyszło mi jednak do głowy, że maleńka Belgia jest przodownikiem wśród wydawców obrazkowych historii spisanych w niewielkich dymkach. A tu proszę! BANG! Każdego roku w belgijskich drukarniach powstaje ponad 40 mln albumów. POOOF!

Cenię sobie autentyczność więc nie będę opowiadać Ci o różnicach między belgijskimi szkołami stawiania kreski w komiksie. Choć obie rozpoznam z zamkniętymi oczami prawda jest taka, że wiem o nich niewiele. Na pewno kryje się w nich to wszystko co jest dla mnie komiksem. Po belgijsku rysował nie tylko Hergé lecz również Morris – twórca Lucky Luck’a i Peyo, którego smerfy towarzyszyły mi przez całe dzieciństwo.  OHH!

→ Bruksela i Szlak Komiksu


Na początku lat 90 na brukselskich ulicach jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się rysunki. Nie takie zwykłe typu: wisła pany ale prawdziwe murale. WOW!  Za zgodą  i z aplauzem KLAP KLAP  władz miejskich powstała specjalna trasa → Szlak Komiksu. Super sprawa! Mówię Ci! To nie tylko zabawa dla młodych (duszą) podróżników.  Ścienne malunki są ukrytymi drogowskazami do najważniejszych i najfajniejszych atrakcji turystycznych miasta.

Mnie ta gra miejska dostarczyła mnóstwo frajdy. Powiem Ci w sekrecie, że pisząc to zdanie nie mam jeszcze pewności ile komiksów udało mi się odszukać. Pierwsze liczenie odbędzie się przy okazji podawania współrzędnych. Ty z kolei będziesz pierwszym jurorem.WHOA!

→ Współrzędne


3,2,1,0 START! Poniżej znajdziesz komiksy, które udało mi się znaleźć i nazwy miejsc, w których należy ich szukać. Nie podaję nr budynków – znajdź sam! Część z murali znajduje się w ścisłym centrum miasta, a do części musiałam nieco się pofatygować. Zazwyczaj było fajnie. Tylko raz, idąc na azymut, trafiłam do dzielnicy, w której nie czułam się bezpiecznie.

Internet podaje, że w całym mieście rozsianych jest 50 murali, wydawnictwa książkowe z kolei obstawiają wersję 40 sztuk. Przyjęłam tą ostatnią ponieważ z zasady ufam temu co na papierze 🙂

1/40 Lucky Luck, Rue de la Buanderie


Bruksela szlak komiksów

 2/40 Przygody Tintina, Rue de l’Étuve


Bruksela szlak komiksu

 3/40 Broussaille, Rue du Marché au Charbon


Bruksela szlak komiksów

 4/40 Blondin et Cirage, Rue des Capucins


Bruksela szlak komiksu

 5/40 Ric Hochet, Rue des Bons Secours


Bruksela szlak komiksów

 6/40 Le Passage, Rue du Marché au Charbon


Bruksela szlak komiksów

7/40 Victor Sackville, Rue du Marché au Charbon


Bruksela szlak komiksu

 8/40 Spirou, Rue Notre-Dame de Grâces


Bruksela szlak komiksu

 9/40 Froud et Stouf, Bld Maurice Lemonnier


Bruksela szlak komiksów

10/40 Thorgal, Place Anneessen


Bruksela szlak komiksów

11/40 Le Scorpion, Rue du Treurenberg


Bruksela szlak komiksu

12/40 Benoit Brisefer, Rue Haute


Bruksela szlak komiksów

13/40 Boule et Bill, Rue du Chevreuil


Bruksela szlak komiksów

14/40 Les rêves de Nick, Rue des Fabriques


Bruksela szlak komiksu

15/40Blake & Mortimer, Rue du Houblon


Bruksela szlak komiksu

16/40 Cubitus, Rue de Flandre


Bruksela szlak komiksu

17/40 Billy the Cat, Rue d’Ophem


Bruksela szlak komiksu

18/40 Cori le Mousaillon, Rue des Fabriques


Bruksela szlak komiksu

19/40 Bob et Bobette, Rue de Laeken


Bruksela szlak komiksu

Oł noł! WRRRR Nawet połowy nie zaliczyłam! UPS! Niechybnie muszę wrócić 😉 SESESESE

→ Mapa


Bardzo fajną mapę z naniesionymi komiksami znajdziesz tutaj. Udanej zabawy!

Wszystko co się dzieje w moim świecie dzieje się zazwyczaj w moim własnym środku. Tam przeżywam zachwyt, radość i smutek. Od dziecka zwijam wszystkie myśli i słowa w kulki, a potem upycham wewnątrz. To daleko posunięty introwertyzm wg fachowców od ludzkiej duszy. Ja zazwyczaj mówię krótko, że jestem popie… tzn. chciałam rzec, iż stworzyciel spaprał lekko robotę tworząc Magdalenę. Z tego spaprania wziął się pomysł na blog podróżniczy. Wszak po cóż kisić w sobie te wszystkie słowa jeśli można podzielić się wewnętrznym słowotokiem z bezpiecznych, domowych pieleszy?

Loading comments...