6 babskich seriali na wieczór

Ostatnia aktualizacja 07/02/2021
Lubię seriale. Oglądam często i należę do kółka anonimowych binge-watcherów. W najgorszych koszmarach sennych nawiedzają mnie nagłówki z gazet: Magda – pierwsza kobieta na świecie, która obejrzała 99% seriali Netflixa. Obiecałam Ci na facebooku, że w czasie zarazy zajmę się codziennością. To jej pierwsza, serialowa odsłona. Babski wieczór.
Na ekranie migają kobiety. Różne – silne, niezależne, wiotkie i te, którym brak pewności siebie. Taki mam klimat. W końcu mamy rok 2020 i to w Polsce… Im więcej wiosen za mną, tym bardziej zauważam i cenię tę – z pozoru wyświechtaną – kobiecą solidarność. Muszę przyznać, że dorastałam bez patriarchalnego pręgierza. Rozbita rodzina z problemami dała mi w pakiecie samodzielność. W domowym mikro-świecie nie było podziału prac względem płci, a z męska dominacją spotykałam się tylko w szkole i kościele. Pośród wszystkich moich niepewności i kompleksów jeden fakt nie miał znaczenia: bycia kobietą. Kształtuję swoje życie poniekąd nie zauważając dyskryminacji. Powiem Ci uczciwie, że wiele lat upłynęło zanim zaczęłam rozumieć czym jest feminizm. Parę więcej zajęło mi utożsamienie się z tym ruchem. Dziś, widzę i rozumiem drobnostki, które składają się na lekceważenie i umniejszanie kobiecych możliwości. I to mnie wkurza!
Mam więc dla Ciebie parę propozycji na wieczór. Pełne są różnych odsłon kobiecości. Szczególnie polecam dwa z nich: Etos i Mrs. America. Zderzenie amerykańskiego feminizmu z tym tureckim daje dużo do myślenia.
Etos (Bir Baskadir) [IMDb: 8,9/10]
Turecki serial Etos porusza. Historie kobiet zmagających się z kulturowym wizerunkiem przypomniały mi, jak wiele rzeczy uważam za dane i jak kruchy jest porządek świata, w który wierzę. Oglądnij w oryginalnej wersji dźwiękowej z polskimi / angielskimi napisami. Słuchanie dialogów po cudzemu potęguje przekaz. Przyznam w sekrecie, że z lubością słucham melodii języków, których nie znam.
Opowieści o grzechu (Paava Kadhaigal) [IMDb: 8,3]
Opowieści o grzechu wstrząsają. Ładunek emocjonalny przygniata do ziemi. Rozdziera serce. Każdy odcinek to wybuchowa mieszanka słodyczy marzeń i aspiracji z goryczą kulturowej presji. Każda opowieść to kolejny koszmar. Nie poczujesz się lepiej, gdy uświadomisz sobie, że to realne i dzisiejsze problemy. Osobiście mam nadzieję, że ta odważna produkcja wesprze zmiany jakie – od wielu już lat – przechodzi indyjska moralność.
Mrs. America [IMDb: 7,9/10]
Konserwatywny świat wstrząśnięty i zmieszany przez kolejną falę feminizmu. Wielowątkowa opowieść punktuje pułapki światopoglądu i serio – daje do myślenia. I to właśnie Ci polecam: z otwartym umysłem spróbuj odkryć błędy logiczne własnego punktu widzenia.
Niepewne [IMDb: 7,9/10]
Niepewne to pełna humoru opowieść osadzona, cóż za zaskoczenie, w silnym kontekście kultury afro-amerykańskiej. Bohaterki mierzą się z wyzwaniami dzisiejszych kobiet: karierą zawodową, wielkimi marzeniami, dyskryminacją, kompleksami i próbą określenia własnego ja we społeczności.
Olive Kitteridge [IMDb: 8,3/10]
Kocham mini-seriale! Olive Kittridge nie owija w bawełnę i w nosie ma konwenanse. W jej żyłach płynie cynizm, ciało powleka szorstkość, a serce ma raczej skostniałe. Opowieść o 25 latach życia bohaterki z bolesną szczerością pokazuje zmieszane zgorzknienie, nienawiść i zdradę z życzliwością, ciepłem, miłością, a nawet bylejakością.
Genialna przyjaciółka [IMDb: 8,5/10]
Można by powiedzieć, że Genialna przyjaciółka to opowieść o przyjaźni między dwoma kobietami. Dla mnie to coś więcej. Mowa o rozwarstwieniu społecznym i nierównych szansach, które kierują życiem dwóch kobiet przez sześćdziesiąt lat.
Wiktoria [IMDb: 8,2/10]
Lubisz seriale kostiumowe z historycznym tłem? Zasypiasz w trakcie Crown? Mam dokładnie to samo. Jako alternatywę zaproponuję Ci Wiktorię. Będą intrygi, walka o władzę i rzecz jasna odrobina miłości.
Autorem zdjęcia nagłówkowego jest Roberto Nickson, pexels.com
No to fru na Facebooka!
Będzie mi szalenie miło, jeśli dołączysz do mojej społeczności na Facebooku.